Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Szwajcarski zespół akrobacyjny Patrouille Suisse odwiedzi Radom

Szwajcarski zespół akrobacyjny Patrouille Suisse to pierwszy zagraniczny wojskowy zespół akrobacyjny, który już oficjalnie potwierdził przylot na radomskie pokazy Air Show Radom.

Początki latania akrobacyjnego w Szwajcarskich Siłach Powietrznych sięgają 1959 roku, jednak zespół oficjalnie powstał w roku 1964. Początkowo grupa używała samolotów Hawker Hunter jednak w roku 1994 zespół zamienił wysłużone Huntery na nowoczesne lekkie samoloty myśliwskie Northrop F-5E Tiger II pomalowane w narodowe barwy z białym krzyżem na spodzie samolotu i wyposażone w tzw. wytwornicę dymów. Oprócz Patrouille Suisse w Szwajcarii bazuje również zespół akrobacyjny PC-7 Team. W skład zespołu wchodzi sześciu pilotów, dowódcy grupy, dwóch komentatorów i zespół obsługi naziemnej.

Na co dzień piloci pełnią normalną służbę liniową, pokazom i przygotowaniom do nich poświęcając około 30% czasu swojej pracy. Nowych kandydatów dobierają wszyscy członkowie grupy.Szwajcarzy uczestniczyli już na radomskich pokazach – w 2015 i 2018 roku.

F/A-18 C Hornet pojawi się na AIR SHOW 2023

Swoją obecność na Air Show 2023 w Radomiu, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia potwierdziły już chorwackie Siły Powietrzne ze śmigłowcami OH-58 KIOWA i UH-60 BlackHawk.
Zapowiedzieli się także piloci z Litwy, którzy zaprezentują C-27J SPARTAN oraz AS365N3+ Dauphin. Słowacja zdecydowała o udziale statków powietrznych C-27 SPARTAN i L-39 Albatros. Jedną z wielu atrakcji będą wieczorne pokazy lotnicze.

Wieczorne pokazy lotnicze atrakcją Air Show Radom 2023

Podczas nocnego pokazu na radomskim niebie pojawią się także statki powietrzne, których akrobacje uatrakcyjnią widowiskowe flary i pokaz pirotechniki.