Radom i okolice Społeczeństwo

„Taksówkarz” bez wymaganej licencji i badań zatrzymany

Miał zawieszoną działalność gospodarczą i świadczył usługi zarobkowego przewozu osób pojazdem oznakowanym jako taksówka. Skontrolowany na postoju kierowca nie okazał wymaganego wypisu z licencji. Mężczyzna nie posiadał także orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. To nie wszystkie naruszenia ujawnione przez inspektorów mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego z Radomia

We wtorek, 17 grudnia 2024 roku na terenie Radomia, funkcjonariusze ITD przeprowadzili wzmożone kontrole taksówek i pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób z użyciem aplikacji na telefon. Sprawdzano przede wszystkim legalność wykonywania tego rodzaju usług przewozowych pod kątem posiadania uprawnień i przestrzegania ustawy o transporcie drogowym. Inspektorzy ITD kontrolowali trzeźwość kierowców, wymagane dokumenty oraz stan techniczny pojazdów, ich obowiązkowe oznaczenie i dodatkowe wyposażenie.

Na jednym z postojów skontrolowali pojazd oznakowany jako taksówka. Miał on na dachu dodatkowe światło z napisem „taxi” oraz emblemat z numerem bocznym i herbem Radomia. W chwili podjęcia czynności kontrolnych kierowca oczekiwał na potencjalnego pasażera. Mężczyzna nie okazał funkcjonariuszom wymaganego wypisu z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką. Ustalono, że ma zawieszoną działalność gospodarczą. Kierowca nie posiadał również orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Oprócz tego nie okazał świadectwa legalizacji taksometru zainstalowanego w pojeździe.

Inspektorzy sporządzili dokumentację z przeprowadzonej kontroli. Za stwierdzone naruszenia ustawy o transporcie drogowym zostanie wszczęte postępowanie administracyjne. Podmiotowi, nieupoważnionemu do wykonywania krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, grozi wysoka kara pieniężna.

Kontrole taksówek i pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób z użyciem aplikacji na telefon mają na celu ochronę tego sektora rynku transportu przed nieuczciwą konkurencją. Służą również poprawie bezpieczeństwa przede wszystkim osób korzystających z usług przewoźników, ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: WITD