Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Za nami Noc Muzeów 2023

Tegoroczna Noc Muzeów za nami. Na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji.

Tegoroczna Noc Muzeów za nami. Na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji.

Tłumy radomian skorzystały z propozycji przygotowanych na Noc Muzeów. W sobotni wieczór zaprosiły do siebie nie tylko muzea. Specjalną propozycję miały również sądy oraz Policja.

Muzeum im. Jacka  Malczewskiego przygotowało szereg wydarzeń zorganizowanych pod wspólnym tytułem „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Była muzyka z okresu dwudziestolecia międzywojennego, pokaz mody, prezentacja wynalazków z początku XX oraz kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego”. Do zwiedzania stałej ekspozycji zaprosiło także Muzeum Historii Radomia, a w programie był też konkurs wiedzy o historii Radomia.

W trakcie Nocy Muzeów w Domu wedle Bramy można było także obejrzeć wystawę archeologiczno-architektoniczną „Założenia zamku radomskiego” oraz ekspozycji numizmatycznych: „Monety biblijne”, „Kopernik w numizmatyce”.

Z kolei w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” można było zobaczyć wystawę rzeźbiarza i performera Norberta Delmana, polsko- japońskiej malarki i projektantki mody Lii Kimury oraz rzeźbiarki Agaty Agatowskiej. W programie znalazł się również koncert krakowskiego muzyka i producenta muzycznego Nikodema Dybińskiego. Były także pokazy krótkich filmów fabularnych i animowanych nominowanych do Oscarów 2023 oraz najlepsze polskie filmy krótkometrażowe.

W Noc Muzeów włączyły się również radomskie sądy i Policja. Można było zwiedzić gmach sądu przy ul. Warszawskiej i obejrzeć okolicznościową ekspozycję historyczną. W programie wydarzenia znalazła się też inscenizacja zatrzymania groźnego przestępcy oraz posiedzenia sądu.

W Noc Muzeów jak co roku właczyło się także m.in. Muzeum Wsi Radomskiej, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.