Historia Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Teresa Grodzińska upamiętniona. W Jaszowicach odsłonięto pomnik bohaterskiej sanitariuszki [+FOTO]

W sobotę 5 lipca 2025 roku w Jaszowicach (gm. Zakrzew) odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Teresy Grodzińskiej – bohaterki wojny polsko-bolszewickiej i pierwszej kobiety w II RP odznaczonej pośmiertnie Orderem Virtuti Militari. Wydarzenie zgromadziło licznych gości, mieszkańców regionu oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele parafialnym w Jarosławicach, którą sprawował biskup radomski Marek Solarczyk. W świątyni zgromadziły się liczne poczty sztandarowe, m.in. uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Teresy Grodzińskiej w Bielisze oraz przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej. Biskup Solarczyk w homilii podkreślił wartość ofiary życia Teresy Grodzińskiej jako wzoru bezinteresownej służby Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi.

Po Mszy uczestnicy udali się na teren dawnego dworu Grodzińskich w Jaszowicach, gdzie odsłonięto pomnik poświęcony pamięci tej niezwykłej kobiety. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odczytano list gratulacyjny, w którym Andrzej Duda wyraził uznanie dla organizatorów wydarzenia i przypomniał, że „Teresa Grodzińska była wzorem odwagi, oddania i człowieczeństwa – sanitariuszką, która z narażeniem życia niosła pomoc rannym żołnierzom, a jej śmierć stała się symbolem brutalności wojny i jednocześnie niezłomności ducha polskiej kobiety”.

W imieniu prezydenta-elekta i prezesa IPN Karola Nawrockiego kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja radomskiej delegatury IPN.

Głos zabrał również przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa, dyrektor Dyja, który odczytał okolicznościowy list oraz podkreślił związki Teresy Grodzińskiej z ziemią radomską i wartości, które mogą być dziś inspiracją dla młodego pokolenia.

W uroczystości wzięli udział m.in. starosta radomski Waldemar Trelka – współorganizator wydarzenia, starosta przysuski Marian Niemirski, liczni samorządowcy oraz członkowie Agroligi. Zgromadzeni oddali hołd bohaterce poprzez złożenie kwiatów u stóp pomnika.

Artystycznym dopełnieniem wydarzenia była inscenizacja historyczna w reżyserii Przemysława Bednarczyka, znanego rekonstruktora i pasjonata historii, który przedstawił dramatyczne okoliczności śmierci Teresy Grodzińskiej w 1920 roku z rąk bolszewików. Po części oficjalnej uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez lokalne społeczności.

Pomnik stanął w miejscu szczególnym – na terenach dawnego majątku rodzinnego Grodzińskich w Jaszowicach, skąd wywodziła się bohaterka. To kolejny ważny krok w przywracaniu pamięci o postaciach, które walczyły o wolność i niepodległość Polski.