Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Wyróżnione Zdjęcia

Tłumy miłośników lotnictwa na Air Show [+FOTO]

Air Show Radom 2023 / fot. Adam Szabelak

W sobotę w Radomiu rozpoczęły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. Przyciągnęły one tłumy miłośników lotnictwa, którzy podziwiają podniebne wyczyny polskich i zagranicznych pilotów.

Radomski Air Show to największa tego typu impreza lotnicza w tej części Europy. W ciągu dwudniowych pokazów organizatorzy spodziewają się około 180 tys. widzów. Podczas dwudniowej imprezy zaprezentuje się ponad 50 maszyn w powietrzu i na ziemi oraz przeszło 70 jednostek sprzętu lądowego.

Na lotnisku od rana panowała piknikowa atmosfera. Było słonecznie, upalnie i głośno. Miłośnicy lotnictwa całymi rodzinami zwiedzają wystawę statyczną lub – siedząc na trawie – odpoczywają i obserwują podniebne pokazy.

Widzowie pokazów mogli podziwiać m.in. najnowszy nabytek Sił Powietrznych samolot FA-50 z białą-czerwoną szachownicą. Maszyny te wkrótce zastąpią stare MIG-29 produkcji sowieckiej.

Zainteresowanie wzbudziły także takie samoloty jak czeski JAS-39 Gripen, fiński F/A-18 Hornet, francuski Rafale, brytyjski Typhoon. Imponująco prezentowałą powietrzna cysterna KC-135 z Gwardii Narodowej stanu Illinois USA.

Dla miłośników militariów przygotowana została także wystawa sprzętu i uzbrojenia wszystkich rodzajów sił zbrojnych – od Wojsk Lądowych przez Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej po Marynarkę Wojenną; a także sprzęt, którym dysponuje szkolnictwo wojskowe i wojska sojusznicze z NATO stacjonujące w Polsce. Są to m.in. pierwsze bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2, helikoptery AW-101, S-70i. Oglądać można też nowoczesny sprzęt zakupiony w ostatnim czasie dla Wojska Polskiego – między innymi: K2 Czarna Pantera, M1A1 Abrams, K9 Thunder, systemy – HIMARS, PATRIOT, PILICA oraz nowy BWP Borsuk i BAOBAB-K.

W programie imprezy znajdują się m.in. pokazy polskich grup akrobacyjnych Żelazny, Orlik i Cellfast Flying Team, a także gości ze Szwajcarii – Patrouille Suisse z samolotami Northrop F-5E Tiger II.

Wielu uczestników Air Show czeka też na tegoroczną nowość – pokazy nocne z efektami pirotechnicznymi, które mają potrwać do godz. 21.

Międzynarodowe pokazy Air Show w Radomiu organizowane są zwykle co dwa lata. Ostatni raz impreza odbyła się w 2018 r. i wówczas wzięło w niej udział ponad 160 tys. widzów. Pięcioletnia przerwa związana była z pandemią i rozbudową lotniska Warszawa-Radom. Tegoroczne, siedemnaste już wydarzenie, poświęcone jest obchodom Święta Lotnictwa oraz 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. Organizatorem pokazów jest Agencja Mienia Wojskowego oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.