Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Air Show Radom. Podsumowanie wiadomości

Orliki Orlik

Około 150 maszyn będzie można zobaczyć w powietrzu i na lądzie podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które już w nadchodzący weekend (26-27 sierpnia) odbędą się na lotnisku na Sadkowie.

To jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Europie. Wystąpią ekipy z kilkunastu krajów. Będzie można podziwiać zarówno samoloty historyczne jak i pokazy współczesnych maszyn. Zaprezentują się m.in. MIG-29 zwany potocznie „smoker”, polskie śmigłowce wojskowe, M-346 Bielik, F-16 Tiger Demo Team Poland, Belgian Air Force F-16 Solo, polski FA-50, Royal Danish Air Force RDAF, zespół pokazowy Typhoon Display Team – jeden z najbardziej znanych i cenionych zespołów lotniczych na świecie.

Będzie również makieta, a jednocześnie symulator lotów samolotu F-35. Nie zabraknie też występów zespołów akrobacyjnych. Gwiazdą pokazów będzie zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii na samolotach Northrop F-5E Tiger II.

Nowością w tym roku będzie pokaz nocny zaplanowany na sobotę, na godz. 20.00. Pokazom w powietrzu będzie towarzyszyła wystawa statyczna. Będzie to okazja, by z bliska zobaczyć nie tylko samoloty i śmigłowce, ale także sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Szczegółowy program pokazów można znaleźć na stronie na stronie: https://airshow.wp.mil.pl/.

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę pokazy rozpoczną się o godz. 10.00. Otwarcie bram lotniska o godz. 9.00.

Bilety online są do nabycia na: https://tobilet.pl/miedzynarodowe-pokazy-lotnicze-air-show-radom-2023.html. Wejściówki można także kupić w Centrum Informacji Turystycznej w Radomiu, Plac Dworcowy 2 (budynek dworca PKP).

Wejściówki jednodniowe na sobotę, razem z pokazem wieczornym kosztują 70 zł, a na niedzielę 60 zł. W sprzedaży internetowej bilety normalne są tańsze o 10 zł niż te, które będą sprzedawane w kasach w dniu pokazów.

Bilet ulgowy na jeden dzień pokazu kosztuje 30 zł. Bezpłatny wstęp na imprezę mają dzieci do lat 6 i seniorzy 75+. Przewidziano też ulgowe bilety dla uczniów i studentów, a także emerytów i rencistów oraz specjalne ceny dla rodzin z dziećmi.

W związku z Międzynarodowymi Pokazami Lotniczymi Air Show, zmieni się organizacja ruchu w mieście. Część ulic zostanie zamknięta. Dojazd na lotnisko zapewnią dodatkowe linie autobusowe P1, P2, P3, P4 i P5 oraz stałe linie 1, 5, 11, 14, 17 i 21.

Będą także przygotowane specjalne strefy parkingowe. Szczegółowe informacje wraz z mapkami można znaleźć na stronie: https://mzdik.pl/.

Jak zawsze odbędzie się także wiele imprez towarzyszących, które rozpoczną się już w piątek na deptaku. W programie jest m.in.: piątkowy koncert orkiestr wojskowych i finał konkursu Radom Fashion Show, sobotnie warsztaty taneczne oraz spektakl w wykonaniu Teatru Biuro Podróży z Poznania, a także zaplanowane na niedzielę warsztaty i pokazy dla całych rodzin w Rynku.

  Szczegółowe informacje na stronie: https://kalendarz.visitradom.pl/events/air-show-radom-2023/.

Dla wszystkich zainteresowanych jest dostępna aplikacja, w której można znaleźć m.in. aktualny program pokazów lotniczych, harmonogram atrakcji w powietrzu i na ziemi, interaktywną mapę pokazów i stoisk, bieżące informacje o tym, jak najkorzystniej dojechać na pokazy (mapy parkingów i komunikacji miejskiej). W aplikacji można także kupić bilet na pokazy. Aplikacja Air Show Radom jest dostępna w AppStore i Google Play.

Źródło: UM Radom