O tym się mówi

Trwa spis powszechny. Jak zrobić to dobrze i bezpiecznie?

Trwa Narodowy Spis Powszechny. Jest on obowiązkowy dla każdego obywatela naszego kraju. 

Warto zapoznać się z kilkoma radami, które pomogą nam szybko i bezpiecznie dokonać spisu.

Jak się spisać?

Najlepiej przez internet. To najszybsza i najbardziej bezpieczna forma. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy dowiedzieć się w urzędzie miasta bądź gminy czy jest punkt stacjonarny lub zadzwonić na infolinię spisową. Jeśli nie zrobimy żadnego ruchu, zadzwoni do nas rachmistrz. Osobiste zapukanie do drzwi to ostateczność. 

By dobrze się przygotować

Należy pamiętać, że gdy spisujemy się przez internet, w aplikacji mamy 14 dni na dokończenie spisu od czasu pierwszego logowania. Ważne, żeby czytać pytania powoli i do końca. Często mieszkańcy mają wątpliwości dotyczące np. statusu własnościowego domu czy ustalenia relacji rodzinnych. W takiej sytuacji lepiej upewnić się, gdzieś doczytać i dopiero uzupełnić tą informację. Jeśli chodzi o Polaków mieszkających za granicą, osoby wymeldowane i mieszkające na stałe za granicą nie muszą się spisywać. W przypadku dzieci, informacje za nich wypełniają rodzice. 

Ważne! Nie ma możliwości powrotu do ostatecznie zamkniętego formularza i poprawienia podanych tam informacji!

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

Bezpieczną alternatywą dla samospisu internetowego jest infolinia spisowa dostępna pod numerem 22 279 99 99. Pamiętajmy, że rachmistrzowie jeśli zadzwonią lub przyjdą osobiście na pewno nie zapytają o stan czy numer konta, dochody, oszczędności czy majątek. Jeśli mamy podejrzenia co do wiarygodności rachmistrza, możemy to zgłosić na policję.

 

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie