Historia Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Turniej Rycerski wraca na Zamek w Iłży

Turniej Rycerski wraca na Zamek w Iłży. Na to wydarzenie z niecierpliwością czeka wielu mieszkańców naszego regionu.

Turniej Rycerski na Zamku w Iłży to coroczna impreza, która przyciąga zarówno miłośników historii, jak i turystów z całego kraju. Pierwszy turniej odbył się w 1993 roku i od tego czasu stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Historia turnieju sięga średniowiecza, kiedy to wojownicy zmierzyli się w pojedynkach na miecze i włócznie. Obecnie turniej rycerski to przede wszystkim pokazy walki, w których biorą udział rycerze z Polski i zagranicy.

W czasie turnieju na Zamku w Iłży odbywają się liczne atrakcje. Oprócz walk rycerskich, zwiedzający mają możliwość uczestniczenia w warsztatach rzemieślniczych, pokazach kowalstwa, łucznictwa, a także w jarmarku średniowiecznym.

Jak poinformował oficjalny profil Zamku w Iłży, turniej powraca po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Impreza odbędzie się 30 kwietnia – 1 maja 2023r.

Warto także wspomnieć, że Iłża to miasto z bogatą historią. W średniowieczu był to ważny ośrodek handlowy i kulturalny. W XV wieku miasto stało się siedzibą starostwa, a w XVI wieku zostało już poważnie zniszczone przez pożar i potem odbudowane. Dziś na terenie zamku można zwiedzić wiele zabytków, w tym m.in. krużganki, kaplicę św. Anny, czy też muzeum.

Turniej rycerski na Zamku w Iłży to nie tylko okazja do zobaczenia przepięknych strojów i umiejętności wojowników, ale także doskonała okazja do poznania historii Polski i regionu, w którym się odbywa.

Źródło: Zamek w Iłży / fot. Turniej Rycerski w Iłży