Uncategorized

TVP Historia „Było, nie minęło. Kronika Zwiadowców Historii”. Odnalezienie drugiej części Pomnika Linii Kolejowej z Radomia do Warszawy [foto]

Radomski Związek Piłsudczyków zainicjował działania, zmierzające do odnalezienia i zrekonstruowania Pomnika Linii Kolejowej Radom – Warszawa. Pomnik pierwotnie składał się z trzech płyt wykonanych z bazaltu wołyńskiego. Odsłonięty został w dniu imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego 19 marca 1933 roku. Okazją do tego wydarzenia była budowa linii kolejowej im. J. Piłsudskiego nr 8 z Radomia do Warszawy.

Pierwszy element przedwojennego monumentu odnaleziono podczas modernizacji linii kolejowej nr 8 w obrębie rozwidlenia torów kolejowych na Dęblin w kierunku Warszawy (północ od wiaduktu Lubelskiego, wysokość ulicy Katowickiej). Związane był to z modernizacją tej linii.

Radomscy Piłsudczycy zainteresowali się znaleziskiem i od tej pory dokładają wszelkich starań, aby część tej ważnej przedwojennej historii dotarła do jak największej liczby osób. W ten sposób pamięć o Marszałku pozostanie wiecznie żywa. To jest głównym celem.

Dlatego na zaproszenie działaczy Związku Piłsudczyków Radom do naszego miasta przyjechał redaktor, a przede wszystkim pasjonat historii, Adam Sikorski wraz z ekipą TVP. Na kanale TVP Historia emitowany jest program ,,Było, nie minęło. Kronika Zwiadowców Historii’’. Program podejmuje tematy historyczne, które nie są szeroko znane, a powinny dotrzeć do pełnej świadomości społecznej. Takim właśnie zagadnieniem jest, bez wątpienia, kwestia podjęta przez Piłsudczyków.  

Prace poszukiwawcze kolejnych elementów rozpoczęły się w niedzielę przed 10, trwały ponad dwie godziny, i w ich trakcie udało się odnaleźć drugą część obelisku, którą stanowi płyta wykonana z bazaltu wołyńskiego. Za pomocą sprzętu (georadar) próbowano namierzyć płytę z napisem. Nie udało się to. Jednak o szczegółowych wynikach tych działań będziemy jeszcze informowani. Pojawić się ma również informacja odnośnie dokładnej daty i godziny wyświetlenia odcinka programu.

Jeżeli nie uda się dokonać odkrycia trzeciego elementu, zawierającego napis: W DNIU IMIENIN MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO 19 MARCA 1933 ROKU W TEM MIEJSCU ROZPOCZĘTO BUDOWĘ KOLEI RADOM – WARSZAWA, część ta po prostu zostanie wykonana od nowa na potrzeby rekonstrukcyjne całości.

Monument przetrwał okupację niemiecką, lecz został zniszczony przez komunistów w latach 50. Obecnie trwa zbiórka społeczna na odbudowę. Nr konta dostępny jest na stronie Związku. Tam też znajdują się archiwalne zdjęcia z czasów istnienia pomnika.

Sławomir Sońta, jeden z działaczy Związku Piłsudczyków, podkreślił, jak ogromną rolę w historii odegrał Marszałek. Jesteśmy więc, jako społeczeństwo, wręcz zobowiązani do upamiętnienia wydarzeń z nim związanych. W tym przypadku chodzi o rolę społeczności lokalnej, ponieważ Pomnik Linii Kolejowej Radom – Warszawa związany jest mocno z terenem ziemi radomskiej.

Poza rekonstrukcją pomnika planowane jest również zaprezentowanie całej jego historii, począwszy od genezy powstania i odsłonięcia, a skończywszy na procesie poszukiwawczym, który zwieńczony został odkryciem dwóch części monumentu, jakie stanowią odnalezione dwie płyty z wołyńskiego bazaltu.

Obelisk wraz z tablicami dostępny będzie dla wszystkich mieszkańców, ale powinien także widoczny być dla wszystkich osób wjeżdżających do Radomia. Zrekonstruowany pomnik ma zająć widoczne miejsce w okolicy wiaduktu Lubelskiego.

Nad bezpieczeństwem czuwali pracownicy Straży Ochrony Kolei.

Klaudia Sułek