Uczczono pamięć zamordowanych pracowników Fabryki Broni. Zobaczcie zdjęcia!
Pamięć pracowników radomskiej Fabryki Broni, zamordowanych przez Niemców w 1942 roku, uczczono podczas uroczystości, która odbyła się przy pomniku na terenie dawnej fabryki przy ul. Biznesowej.
– Stoimy dziś tutaj, aby uczcić 82. rocznicę tragicznych wydarzeń i wyrazić głęboki szacunek dla ofiarności, odwagi i poświęcenia naszych rodaków. Pracownicy Fabryki Broni, których wspominamy, stali się symbolami oporu wobec okupacji niemieckiej. Byli to ludzie, którzy codziennie podejmowali ogromne ryzyko, włączając się w działalność konspiracyjną i wspierając Polskie Państwo Podziemne. Ich działania były wyrazem nie tylko patriotyzmu, ale także wiary w lepsze jutro
mówił podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski.
Przypomnijmy, że w 1939 roku Fabryka Broni została przejęta przez Niemców i produkowała broń przeznaczoną dla Wehrmachtu. W konspiracji pracownicy fabryki produkowali elementy broni na potrzeby Armii Krajowej.
W odwecie, po nieudanej akcji likwidacji niemieckiego agenta, hitlerowcy przeprowadzili masowe aresztowania oraz publiczne egzekucje. Największa z nich miała miejsce 14 października 1942 roku, na terenie Fabryki Broni.
Na oczach załogi oraz mieszkańców Radomia zostało powieszonych 15 osób. W sumie, w ciągu kilku dni, w egzekucjach, które miały miejsce także w pobliżu stacji kolejowej w Rożkach oraz przy szosach prowadzących w kierunku Kielc i Warszawy stracono łącznie 50 osób, w tym 25 pracowników Fabryki Broni.
W 1981 r. na terenie fabryki stanął pomnik upamiętniający pomordowanych. W tym roku został on odnowiony. Projekt sfinansowała sama Fabryka Broni, natomiast prace renowacyjne wykonało miasto. Inwestycja została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– To materialny wyraz naszej pamięci i najwyższego szacunku dla ofiar hitlerowskiej zbrodni
podkreślił prezydent Radosław Witkowski.

Prace renowacyjne obejmowały odnowienie kamiennych i metalowych elementów monumentu, a także ułożenie nawierzchni z płyt granitowych i zagospodarowanie terenów zielonych wokół pomnika.
Źródło: UM Radom