Radom i okolice Religia Wiadomości

Dziś biskup Solarczyk dokona aktu zawierzenia Matce Bożej naszego miasta

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, radomski biskup Marek Solarczyk zawierzy Matce Bożej Radom i Diecezję Radomską. Odnowienie aktu zawierzenia będzie dokonane przed figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, znajdującej się przed kościołem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Radomiu. 

Akt zawierzenia zostanie odczytany o godz. 18.15. Ordynariusz Diecezji Radomskiej zawierzy Najświętszej Maryi Pannie Radom i Diecezję Radomską, wszystkich mieszkańców Radomia, wszystkie stany. Powierzy też wszystkie rodziny i dobro naszej Ojczyzny. Następnie w kościele ojców bernardynów będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka.

Z figurą Niepokalanej związana jest nie tylko historia ojców bernardynów posługujących w radomskim klasztorze, ale również historia naszego miasta. Gwardian radomskiego klasztoru ojców bernardynów o. Juniper Ostrowski, w rozmowie z Radiem Plus przybliża historię figury i zaznacza jej duże znaczenie dla  mieszkańców naszego miasta. Jak zauważa ludzie zatrzymują się przed figurą Matki Bożej na krótką modlitwę.

Matka Boża Niepokalanie Poczęta jest patronką zakonów franciszkańskich. Dlatego też rzeźbę Niepokalanej postawiono przed kościołem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, którym opiekują się bernardyni. Było to w 1858 r., a więc 4 lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Ten ważny dogmat uroczyście ogłosił papież Pius IX, 8 grudnia 1854 r. Według historycznych źródeł autorem figury z piaskowca jest rzeźbiarz Daniel Zaleski. Figura Niepokalanie Poczętej nie była pierwszą w Europie. 2 lata wcześniej taka rzeźba stanęła na Placu Hiszpańskim w Rzymie.

Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma swoją oktawę, co wiąże się z przedłużeniem tej ważnej uroczystości o 8 dni. W związku z tym ojcowie bernardyni zapraszają  w czasie oktawy na śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP –  po Mszy św. o godz. 6.00. Natomiast o godz. 9.00 i 18.30 będą sprawowane uroczyste Msze św. Z kolei przed wieczorną Eucharystią będzie można włączyć się w śpiew nieszporów o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

 

Źródło. radioplus.com.pl

Foto: pl.wikipedia.com