Historia Kultura i rozrywka Radom i okolice

Jedlnia-Letnisko. Zbliża się projekcja filmu „Pilecki”

Jedlnia-Letnisko. Zbliża się projekcja filmu „Pilecki”. Po filmie odbędzie się spotkanie z autorem filmu, Panem Tadeuszem Płużańskim – prezesem Fundacji „Łączka”.

Już w najbliższą sobotę, 6 lipca 2024 roku w Domu Formacji „Przystań” przy parafii Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisko (ul. Wojciechowskiego 12) odbędzie się projekcja filmu pt. „Pilecki”. przedstawiającego życie i dokonania bohatera II Wojny Światowej Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Po projekcji filmu „Pilecki” odbędzie się spotkanie z jego autorem, Panem Tadeuszem Płużańskim – prezesem Fundacji „Łączka”.

– Zapraszamy wszystkie środowiska patriotyczne, harcerzy, Klub Seniora na wspomnianą projekcję

przekazał za pośrednictwem facebooka radny powiatu radomskiego, Filip Chrzanowski.

Organizatorem spotkania jest o. Mariusz Bigiel – Jezuita oraz Parafia pw. Opieki Świętego Józefa w Jedlni – Letnisku.

Największy z polskich bohaterów 

Rtm. Witold Pilecki przeszedł do historii jako żołnierz niezłomny i jeden z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Zasłynął jako „ochotnik do Auschwitz” podczas drugiej wojny światowej, gdy dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu. Jako więzień organizował w obozie ruch oporu i tworzył sprawozdania o niemieckim ludobójstwie – tzw. Raporty Pileckiego. Dzięki jego heroicznej postawie świat dowiedział się o Holocauście.

Po wojnie Pilecki walczył w antykomunistycznym podziemiu, między innymi gromadził meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, więzieniach i deportacjach na Syberię. W 1947 roku został aresztowany i oskarżony o działalność szpiegowską na podstawie sfingowanych zarzutów. Przez blisko rok był torturowany i przesłuchiwany w nieludzkich warunkach. Na ścianie celi, w której przebywał, widniał wydrapany przez niego napis: „Starałem się żyć tak, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”. 

Zarzuty które rtm. Pilecki usłyszał podczas sfingowanego procesu dotyczyły nielegalnego posiadania broni, przygotowywania zamachów zbrojnych na prominentów reżimu komunistycznego, oraz posługiwanie się fałszywymi dokumentami. W wyniku procesu sądowego został skazany na śmierć – wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy.

Bezpośrednim wykonawcą był sierż. Piotr Śmietański, zwany „katem z Mokotowa”, który za wykonanie egzekucji otrzymał dodatkowe wynagrodzenie. Ciało zostało pogrzebane w nieznanym miejscu, prawdopodobnie na tzw. Łączce obok murów Cmentarza Wojskowego na Powązkach. 

Wybitny angielski historyk prof. Michael Foot zaliczył Rotmistrza Witolda Pileckiego do szóstki najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej walczących w podziemiu. 

Źródło: Facebook / Filip Chrzanowski