Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

W Kamienicy Deskurów otwarto wystawę Salvador Dali w Radomiu

„Salvador Dali w Radomiu” to niezwykła wystawa, która została otwarta w Muzeum Historii Najnowszej w Kamienicy Deskurów. Pozwala widzom odkryć fascynujący świat sztuki najsłynniejszego z surrealistów.

Po raz pierwszy w Radomiu można zobaczyć prace jednego z najbardziej ekscentrycznych artystów XX wieku. Ekspozycja rozwija tematy obecne w całej twórczości artysty z Katalonii, obejmującej kilkadziesiąt lat oraz prezentuje ich wpływ na sztukę współczesną. Na wystawie znajdują się dzieła niezwykle rzadko prezentowane w Polsce, m.in. litografie z biblijnego cyklu „Dwanaście plemion Izraela”. Oprócz twórczości Dalego prezentowane są przykłady bezpośredniego oddziaływania Hiszpana na inne dziedziny sztuki i kultury.

Prezentowane w Radomiu eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum w Gliwicach, Epicentrum Art Gallery, Ochorówiczówki- Muzeum Magicznego Realizmu, Rosenthal Ceramica Group Sp. z o.o., Biblioteki Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W Kamienicy Deskurów, oprócz prac Salvadora Dalego znajdują się prace surrealistów (to uznani w Polsce i za granicą artyści): Tomasza Sętowskiego (akwaforta i rzeźba), Artura Szołdry (2 rzeźby), Marty Mulawy (rzeźba), Jarosława Jaśnikowskiego (obraz), Janusza Gilewicza (rzeźba plus jedna praca), Leszka Żegalskiego (podwieszony obraz). Będzie też trójwymiarowa produkcja filmowa Resursy.

Wstęp płatny. Bilety na wydarzenie kosztują 20 zł (ulgowy), 30 zł (normalny).

Ekspozycja „Salvador Dali w Radomiu” będzie czynna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godzinach: 10.00-18.00 w Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów. Wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca.

Źródło: UM Radom