O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

W Kaplicy Kochanowskich w Farze zakończył się kolejny etap renowacji ołtarza

W Kaplicy Kochanowskich w radomskiej Farze zakończył się kilka dni temu kolejny etap renowacji ołtarza. Częściowe dofinansowanie pochodziło ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W II etapie prac renowacyjnych, odrestaurowano środkową część nastawy ołtarzowej oraz obrazy przedstawiające Ewangelistów, św. Marka i św. Łukasza. Prace trwały od czerwca 2023 r.

Prace renowacyjne wykonali konserwatorzy zabytków, Angelika Lament-Kosińska i Krzysztof Kosiński z Radomia.

W poprzednim roku odrestaurowana była górna kondygnacja nastawy ołtarzowej a także obraz stanowiący zasuwę rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego, przedstawiający Chrystusa Pana ratującego św. Piotra z toni.

Ołtarz w Kaplicy Kochanowskich pochodzi z początku XVII w. Został wykonany w stylu późnorenesansowym. Do 1838 r. był głównym ołtarzem w radomskiej Farze.

W sumie był to już IV etap prac renowacyjnych, jakie wykonano w Kaplicy Kochanowskich, w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. We wcześniejszych latach odrestaurowano sklepienie i ściany, przywracając w ten sposób oryginalny wystrój z XVII w. Odkryto wówczas za ołtarzem fragmenty polichromii.

Źródło i foto: facebook.com/radomskaFara