O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

W parafiach odbędą się procesje różańcowe za Ojczyznę

W parafiach diecezji radomskiej będą organizowane procesje różańcowe w intencji Ojczyzny. Przejdą one 14 października ulicami miast i wsi znajdujących się na terenie naszej diecezji.

Pomysł organizowania procesji różańcowych za Ojczyznę w drugą sobotę października zrodził się w czasie Kongresu Różańcowego, jaki odbywał się na Jasnej Górze w ubiegłym roku. Wtedy też po raz pierwszy takie procesje się odbyły. Wzięło w nich udział wielu wiernych.

Organizatorem procesji w naszej diecezji jest ks. Szymon Mucha, moderator Żywego Różańca Diecezji Radomskiej. Jak podaje w rozmowie z Radio Plus może się ona odbyć wokół kościoła, lub do figury Matki Bożej przed świątynią. Poleca jednak, aby takie procesje przeszły ulicami znajdującymi się na terenie danej parafii. Chodzi o to, aby pokazać światu moc wspólnotowej modlitwy różańcowej. Proponuje też, aby w procesji był niesiony różaniec, figura Matki Bożej Fatimskiej, albo feretron z Jej wizerunkiem. Do udziału w procesji i do włączenia się w rozważanie poszczególnych tajemnic różańcowych zachęca grupy parafialne, dzieci, młodzież i rodziny.

– W przededniu wyborów pomódlmy się za naszą Ojczyznę, aby kierowali nią ludzie, którzy idąc za głosem sumienia pozostaną wierni Bogu, krzyżowi i Ewangelii – wzywa ks. Szymon Mucha.

7 października odbędzie się XVI Pielgrzymka Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej do sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole.

Żywy Różaniec powstał w 1826 r. w Lyonie. Jego założycielką była bł. Paulina Jaricot (beatyfikowana w 2022 r. ). Wspólnota została zatwierdzona przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce, wspólnoty Żywego Różańca zaczęły powstawać pod koniec XIX w. Obecnie należy do nich ok. 2 mln. wiernych.

W 2013 r. dzieło Żywego Różańca działające w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę. Została ona ujęta w Statucie „Stowarzyszenia Żywy Różaniec”, którą zatwierdzili polscy biskupi. Pismem poświęconym formacji członków tych wspólnot jest miesięcznik „Różaniec”, który wydają Siostry Loretanki.

Członkowie kół Żywego Różańca i Róż różańcowych modlą się za cały Kościół i świat, a zwłaszcza za tych, którzy modlitwy potrzebują najbardziej.

Źródło i foto: radioplus.com.pl