O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Znieczulenie zewnątrzoponowe w RSS

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym wprowadzono znieczulenie zewnątrzoponowe. To jeden z punktów „Paktu na rzecz zdrowia”.

Pacjentki Radomskiego Szpitala Specjalistycznego mogą teraz rodzić bez bólu, korzystając ze znieczulenia zewnątrzoponowego. Oddział ginekologiczno-położniczy wprowadził taką możliwość po przeszkoleniu personelu i wypracowaniu standardów współpracy z anestezjologami.

– Znieczulenia zewnątrzoponowe były jednym z punktów „Paktu na rzecz zdrowia”, który zaproponowałem radomianom przed wyborami samorządowymi, i który zobowiązałem się realizować w trakcie drugiej kadencji – przypomina prezydent Radosław Witkowski.

– Zapowiadałem budowę oddziału rehabilitacji i ten działa. Zobowiązywałem się do zakupu 15 karetek, których od tego czasu pozyskaliśmy już ponad dwadzieścia. Systematycznie prowadzimy też remonty oddziałów i poradni. M.in. ostatnio oddaliśmy do użytku odnowiony oddział chirurgii naczyń. Nie rezygnujemy też planów uruchomienia poradni geriatrycznej, chociaż tu problemem jest brak specjalistów. Dziś natomiast bardzo się cieszę, że możemy poinformować o wprowadzeniu znieczuleń przy porodach. To odpowiedź na ważne postulaty zgłaszane przez radomianki – dodał prezydent.

O wprowadzonym znieczuleniu mówiła także zastępca kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w RSS

– To „złoty” standard. To coś, na co na pewno pacjentki czekały. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy im takie znieczulenie zaproponować. To znacznie przyspiesza przebieg porodu i pozostaje bez wpływu na wzrost powikłań okołoporodowych czy stan noworodka – mówi zastępca kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym Martyna Stępniewska.

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest stosowane na życzenie pacjentki i po konsultacji z anestezjologiem, który obejmuje ją opieką podczas całego porodu.