O tym się mówi PAP Radom i okolice

W ramach programu „Mazowsze dla zwierząt 2023” 3 mln zł wsparcia dla gmin, w tym schronisk

W ramach programu „Mazowsze dla zwierząt 2023” samorząd województwa przeznaczył 3 mln zł na pomoc gminom w celu m.in. ograniczania bezdomności psów i kotów. O pieniądze, które mogą trafić np. do schronisk dla zwierząt, można ubiegać się składając wnioski do 17 marca.

Jak podkreślił w piątek marszałek Mazowsza Adam Struzik na konferencji prasowej w schronisku dla zwierząt w Płocku, w programie wsparcia „Mazowsze dla zwierząt 2023” do rozdysponowania jest 3 mln zł.

„Chcemy skoncentrować się na elementach, które w dłuższym terminie przyniosą pozytywne efekty. To edukacja, propagowanie prawidłowej opieki nad zwierzętami i zachęta do adopcji zwierząt bezdomnych, a także kontrolowanie ich rozrodu oraz wspomaganie samych schronisk, w tym w zakresie remontów i modernizacji” – powiedział dziennikarzom marszałek Struzik.

Jak dodał, przyjmowanie wniosków w ramach programu „Mazowsze dla zwierząt 2023” potrwa dłużej niż zakładano pierwotnie. „Wnioski będzie można składać do 17 marca. Jeżeli będzie taka potrzeba, to termin ten zostanie jeszcze przedłużony” – zaznaczył.

Struzik zwrócił uwagę, że zjawisko bezdomności zwierząt jest poważnym problemem, nie tylko na Mazowszu. „Oceniamy, według danych inspekcji weterynaryjnej, że na terenie województwa jest w tej chwili około 13 tys. bezdomnych zwierząt, z czego 11 tys. psów i 2 tys. kotów” – podkreślił.

Marszałek woj. mazowieckiego wspomniał jednocześnie, iż w województwie tym działają aktualnie 24 schroniska dla zwierząt, w większości prowadzone przez gminy. „Często placówki te potrzebują środków na konieczne remonty, choćby wybiegów czy klatek czy na ich leczenie zwierząt. Wzrosły też ceny karmy. To duże obciążenia także dla budżetów gminnych” – dodał.

Podczas konferencji prasowej w schronisku dla zwierząt w Płocku samorząd Mazowsza przekazał placówce sześć worków karmy dla zwierząt. Obecnie przebywa tam 160 psów i 50 kotów.

Autorski program wsparcia „Mazowsze dla zwierząt 2023” zarząd województwa przyjął w połowie lutego. Początkowo ustalono, że wnioski o dofinansowanie można składać do 9 marca.(PAP)

autor: Michał Budkiewicz

mb/ mark/