Radom i okolice Społeczeństwo

W regionie radomskim będzie nowe miasto

W regionie radomskim będzie nowe miasto. Od 1 stycznia 2025 roku stanie się nim wieś Kazanów znajdująca się w powiecie zwoleńskim.

W regionie radomskim będzie nowe miasto. Od 1 stycznia 2025 roku stanie się nim wieś Kazanów znajdująca się w powiecie zwoleńskim.

W ostatnich dniach Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało listę siedmiu nowych miast Polski. Jedno z nich znajdzie się w regionie radomskim. Od 1 stycznia 2025 roku miastem stanie się wieś Kazanów, znajdująca się w powiecie zwoleńskim.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że uzyskanie statusu miasta wiąże się ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może to również zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną i dać możliwość ubiegania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Przypomnijmy, że miejscowość ubiegająca się o status miasta powinna mieć powyżej 2 tysięcy mieszkańców, z czego znaczna większość powinna być zatrudniona poza rolnictwem. Dodatkowo zmiana statusu gminy jest konsultowana z mieszkańcami, aby była przez nich w pełni poparta. Opowiedzieć się muszą także władze danej gminy oraz odpowiedni wojewodowie.

Miastami staną się również: Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kobylnica, Sobków, Zaniemyśl.

Źródło: MSWIA