Radom i okolice Społeczeństwo

W Resursie porozmawiają o dziejach radomskiej medycyny

Tuż przed świętami Resursa Obywatelska zaprasza na zamykające 2023 rok Retrospotkanie pt. „Medyczny pięcioksiąg doktora Wiraszki”. Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia o godz. 18.00.

Ostatnie w tym roku Retrospotkanie będzie poświęcone dziejom radomskiej medycyny, szpitalnictwa i aptekarstwa (od lat najdawniejszych do końca II wojny światowej). Skarbnicą wiedzy o tej tematyce jest dr Robert Wiraszka – radomski lekarz onkolog, z zamiłowania badacz dziejów rodzimego lecznictwa, a przede wszystkim autor pięciu książek poświęconych tej tematyce, wydanych w latach 2021-2023. Spotkanie pozwoli zatem poznać wiele ciekawych szczegółów z tego obszaru funkcjonowania Radomia, które dzięki mrówczej, wręcz tytanicznej pracy dr Wiraszka wyłuskał.

Warto dodać, że poza otwierającą tę pentalogię monografią szpitala św. Kazimierza (nota bene wydaną przez Resursę), żaden z pozostałych tomów nie trafił do sprzedaży i publicznego obrotu. Zostały bowiem opublikowane przez organizacje zawodowe, do tego w stosunkowo niewysokich nakładach (300 egzemplarzy). Tym bardziej warto wziąć udział w grudniowym Retrospotkaniu. Być może uda się w jego trakcie dowiedzieć, czy i jak te pozycje są jeszcze osiągalne.

Wstęp wolny.