Inwestycje O tym się mówi Polska i świat

W Rzeszowie rozpoczęły się testy autobusu napędzanego wodorem

W Rzeszowie rozpoczęły się testy autobusu napędzanego wodorem. Pojazd wyprodukowany przez firmę Autosan z Sanoka będzie testowany na ulicach Rzeszowa do 10 stycznia przyszłego roku. Samorząd stolicy Podkarpacia chce kupić 20 tego typu pojazdów.

Jak powiedział w trakcie konferencji prasowej prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, zakup autobusów wodorowych ma być możliwy dzięki unijnemu dofinansowaniu, natomiast Rzeszów ma być miastem neutralnym klimatycznie do 2030 r.

„Jednym z najważniejszych obszarów, który podlegać będzie transformacji, jest system transportu. Przed nami wyzwanie w postaci kontynuacji wymiany taboru. W ostatnich latach przechodziliśmy na transport o napędzie gazowym, a teraz przed nami kolejny krok, czyli autobusy wodorowe” – dodał prezydent Rzeszowa.

Rzeszowski tabor liczy obecnie 223 pojazdy, z czego 117 zasilanych jest gazem ziemnym, a 10 prądem.

Fijołek zapowiedział, że podczas testów, autobusów będzie sprawdzany, jak zachowuje się w komunikacji miejskiej i jak wygląda jego eksploatacja. „Jeśli tylko pojawią się środki z Unii Europejskiej, to na początek będziemy chcieli kupić 20 autobusów wodorowych” – podkreślił.

Jak powiedział obecny na miejscu członek zarządu Autosanu Remigiusz Śnieżek, autobus, który będzie testowany na ulicach Rzeszowa może zabrać 85 pasażerów, jest też przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

„Jego zbiorniki wodoru moją pojemność 320 dm sześc., co daje, po pełnym ich napełnieniu, możliwość przejechania 400 km. Mamy nadzieję, że nasz autobus dobrze spisze się na testach, także pod względem eksploatacyjnym i nasza firma będzie mogła, po przetargach, dostarczać tego typu tabor dla Rzeszowa” – mówił Śnieżek.