O tym się mówi PAP Polska i świat Społeczeństwo

W tym roku 10 tys. funkcjonariuszy Służby Więziennej zostanie przeszkolonych przez WOT

Tylko w tym roku 10 tys. funkcjonariuszy Służby Więziennej zostanie przeszkolonych przez WOT. Funkcjonariusze przejdą m.in. szkolenie taktyczne, strzeleckie oraz medycynę pola walki.

W piątek w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie (woj. mazowieckie) odbyła się konferencja prasowa poświęcona szkoleniom funkcjonariuszy SW w zakresie obronności kraju. Udział w niej wzięli minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński i p.o. dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. brygady Maciej Klisz.

“Ferie z WOT” na Mazowszu – 6MBOT zaprasza w swoje szeregi​

„Zgodnie z zasadą +umiesz liczyć, licz na siebie+ polskie wojsko, polskie społeczeństwo, ale też i poszczególne służby winny gwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Tylko wtedy, gdy będziemy odpowiednio przygotowani sami, będziemy odstraszać i gwarantować jako państwo bezpieczeństwo Polaków” – powiedział podczas konferencji Zbigniew Ziobro.

Jak poinformował, w związku z tym zwrócił się do MON, by służby podlegające MS – Służba Więzienna – „były przeszkolone pod kątem zagrożenia związanego z realiami współczesnego świata, tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą”. „Ufam i mam nadzieję, że tego rodzaju umiejętności i kwalifikacje, które pozyskują dzisiaj funkcjonariusz Służby Więziennej za sprawą tego porozumienia, które MS zawarło z MON, nigdy nie będą potrzebne; ale najważniejsze to być przygotowanym” – dodał Ziobro.

Wiceminister MS Michał Woś podkreślił natomiast, że Służba Więzienna angażowała się w sprawy związane z obronnością kraju jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, ale po 24 lutego szkolenia i współpraca m.in. z wojskiem została zintensyfikowana.

Michał Woś wskazał, że SW, która liczy blisko 30 tys. funkcjonariuszy dysponuje własnym terenem do szkoleń, ale jest także goszczona przez Wojska Obrony Terytorialnej na poligonach wojskowych. „Ta intensywne współpraca szkoleniowa trwa od zeszłego roku” – powiedział. „Zależy nam na tym, aby ci funkcjonariusze, tych 30 tys. osób w Służbie Więziennej, miało jak najwyższy poziom przygotowania, także pewnej kompatybilności z bieżącym działaniem Wojsk Obrony Terytorialnej, pewnego przysposobienia, które jest konieczne” – mówił.

Współpraca pomiędzy UTH a 6MBOT i WCR. Podpisano umowy

Zaznaczył, że tylko w tym roku, 10 tys. osób zostanie przeszkolonych przez WOT we współpracy z SW, zarówno na terenie należącym do SW, jak i terenie znajdującym się pod jurysdykcją wojskową. „Niezależnie od szkoleń, od współpracy z WOT, absolutnym priorytetem staje się wyszkolenie także strzeleckie w SW” – powiedział.

Dodał, że przed 2015 rokiem bywały takie szkolenia, na których pojedynczy funkcjonariusz w ciągu roku oddawał pięć strzałów. Podał przy tym, że zgodnie z nowymi zarządzeniami każdy z funkcjonariuszy, zwłaszcza pionów ochrony, będzie co najmniej cztery razy w roku na szkoleniu strzeleckim i będzie oddawał średnio rocznie 500 strzałów.

Wiceszef MS zaznaczył też, że tylko w tym roku budżet m.in. na uzbrojenie, na amunicje, na nowe strzelnice i szkolenia został zwiększony o 100 mln zł.

„Determinuje nas również sytuacja za naszą wschodnią granicą, konflikt na Ukrainie, działania hybrydowe na polsko-białoruskiej granicy pokazują jednoznacznie, że wojsko musi bardzo blisko współpracować z innymi służbami, które podlegają czy to ministrowi sprawiedliwości, czy ministrowi spraw wewnętrznych i administracji” – podkreślił z kolei wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Według wiceszefa MON wspólne szkolenia, w tym z taktyki, medycyny pola walki, działań inżynieryjno-saperskich, mają przede wszystkim wesprzeć SW, gdyby konieczna okazała się „obrona Rzeczpospolitej w różnych wymiarach”. Dodał, że SW „jako formacja odpowiedzialna za pewien segment w działaniach kryzysowych ma szczególną rolę w razie konieczności obrony”.

Rozpoczął się aktywny rok szkoleniowy 6MBOT

Przypomniał również, że WOT współpracują m.in. z Pocztą Polską, Strażą Ochrony Kolei, służbami leśnymi, szkoląc ich funkcjonariuszy.

P.O. dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. brygady Maciej Klisz przekazał podczas konferencji, że formalne porozumienie pomiędzy dowódcą WOT, a dyrektorem generalnym SW określające sposób szkolenia oraz efekty szkolenia na kolejne lata zostało podpisane w grudniu 2022 roku.

„Szkolenie Służby Więziennej polega na dostarczaniu kompetencji operacyjnych w kilku obszarach. Przede wszystkim działania taktyczne i szkolenie strzeleckie. Do tego dochodzi również szkolenie związane z wyszkoleniem inżynieryjno-saperskim i medycyna pola walki” – tłumaczył.

„To tak naprawdę główne filary naszego szkolenia i współpracy ze SW. Wojska Obrony Terytorialnej są dedykowane do tego typu działań w ramach Strategii Bezpieczeństwa Narodowego podpisanej przez pana Prezydenta w 2020 roku” – dodał gen. brygady.

Podczas konferencji dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński zauważył, że w SW służy prawie 30 tysięcy uzbrojonych funkcjonariuszy. „Jesteśmy trzecią formacją w tym kraju jeśli chodzi o uzbrojenie” – zaznaczył generał.

„Społeczeństwo może być bezpieczne, bo jesteśmy profesjonalni w tym, żeby zabezpieczyć społeczeństwo przed sprawcami przestępstw. Jeśli chodzi o wyszkolenie wojskowe to tutaj jest pewna rzecz, którą powinniśmy bardzo szybko naprawić. I my to robimy” – dodał dyrektor generalny SW. (PAP)

autorzy: Bartłomiej Figaj, Mikołaj Małecki, Marcin Chomiuk

bf/ mml/ mchom/ brw/