O tym się mówi PAP Radom i okolice

W woj. mazowieckim o prawie 6 proc. mniej policjantów niż rok wcześniej

Podnosili swoje umiejętności w reagowaniu na sytuacje kryzysowe. Podczas warsztatów ćwiczono przede wszystkim procedury współdziałania w ramach prowadzonej operacji policyjnej.

O blisko 6 proc. w 2023 r. spadła liczba policjantów na terenie woj. mazowieckiego. Służbę pełni obecnie 13,4 tys. policjantów, z czego 2,8 tys. to funkcjonariuszki – poinformował Urząd Statystyczny w Warszawie z okazji obchodzonego w poniedziałek Święta Policji.

Rzecznik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Marcin Kałuski zaznaczył, że dane te dotyczą stanu na początek czerwca i dotyczą garnizonów Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu i Komendy Stołecznej Policji. „Wynika z nich, że liczba funkcjonariuszy w woj. mazowieckim zauważalnie spadła – było ich o 5,9 proc. mniej niż w 2022 r.” – powiedział rzecznik.

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie, najwięcej funkcjonariuszy w woj. mazowieckim zajmuje się prewencją (67 proc.), w pionach kryminalnych pracuje 29 proc. policjantów, w jednostkach wspomagających 3 proc., a 1 proc. funkcjonariuszy zajmuje się działalnością kontrterrorystyczną. Wśród policjantów najwięcej jest aspirantów (44 proc.), 26 proc. podoficerów, 17 proc. szeregowych i 13 proc. oficerów.

W 2022 r. w całym woj. mazowieckim odnotowano najwięcej od 7 lat przestępstw stwierdzonych przez policję w zakończonych postępowaniach przygotowawczych. Z danych statystycznych udostępnionych przez Komendę Główną Policji, na które powołują się statystycy wynika, że na terenie całego województwa w ub. roku doszło do ponad 120 tys. takich przestępstw. Najmniej odnotowano ich w 2017 r. – nieco ponad 100 tys. W ostatnich kilku latach nieznacznie spadł także wskaźnik wykrywalności przestępstw. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ mark/