Historia Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Wernisaż wystawy w muzeum im. Jacka Malczewskiego [+FOTO]

W piątek 14 kwietnia 2023 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbył się wernisaż wystawy "Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego".

W piątek 14 kwietnia 2023 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbył się wernisaż wystawy „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego”.

Podczas wernisażu na ekspozycji zaprezentowane zostały główne tendencje artystyczne, obecne w sztuce polskiej w momencie kształtowania się muzeum im Jacka Malczewskiego. Była to prezentacja ponad 120 muzealiów, przede wszystkim obrazów, rzeźby oraz grafiki, powstałych w latach 1917 – 1939. Zostały pokazane przez pryzmat charakterystycznego dla tego okresu, intensywnego powstawania i rozwijania się nowych kierunków i nurtów artystycznych, a także łączenia się twórców w grupy.

Wystawę można podziwiać do 9 lipca 2023 roku.

Na wystawie znajdują się prace stanowiące jedynie niewielki wycinek twórczości bardzo płodnego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Uwaga skupiona zostaje przede wszystkim na dziełach reprezentujących najważniejsze ugrupowania tego okresu. W Muzeum im. Jacka Malczewskiego podziwiać można m.in. Ekspresjonistów Polskich – „formistów” – pierwsze polskie ugrupowanie awangardowe, działające w latach 1917–1922. Jego głównym założeniem było zerwanie w sztuce z wiernym kopiowaniem rzeczywistości, a także stworzenie nowego języka formalnego, polegającego na czerpaniu wzorów zarówno z kierunków awangardowych, takich jak kubizm, futuryzm, czy ekspresjonizm, jak i z lokalnej sztuki prymitywnej, której rolę, w polskich warunkach, pełniła sztuka podhalańska. Spośród formistów eksponowane będą prace m.in. Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jana Hrynkowskiego, Zbigniewa Pronaszki i Konrada Winklera. Ciekawostką dla zwiedzających będą także ekspresjonistyczne prace graficzne poznańskiego ugrupowania Bunt, m.in. Stanisława Kubickiego i Jerzego Hulewicza.

Grupę środka, łączącą tradycję z nowoczesnością, reprezentuje Stowarzyszenie Artystów Polskich Rytm z idyllicznymi pejzażami Wacława Borowskiego, a także, reprezentujące tendencje klasycyzujące, prace Eugeniusza Zaka, Henryka Kuny, Tymona Niesiołowskiego, Stanisława Rzeckiego oraz inspirowane folklorem gwasze Zofii Stryjeńskiej i drzeworyty Władysława Skoczylasa.

Gratką dla odwiedzających muzeum jest możliwość obcowania z pracami jednego z najbardziej tradycyjnych ugrupowań działających w dwudziestoleciu – Bractwem św. Łukasza, którego członkowie zorganizowali swoją pracę artystyczną na wzór średniowiecznego cechu. Na wystawie nie brakuje także przedstawicieli najbardziej awangardowych ugrupowań międzywojnia: Bloku, Praesensu i „a.r” z pracami Mieczysława Szczuki, Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego, Stanisława Zalewskiego, Andrzeja Pronaszki, Karola Hillera.

Awangardową Grupę Krakowską reprezentują prace graficzne, rysunkowe i rzeźbiarskie takich twórców, jak Sasza Blonder, Leopold Lewicki oraz Maria Jarema. Na ekspozycji podziwiać można także kilka wątków radomskich.

Eksponaty pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Źródło: Muzeum im. Jacka Malczewskiego