Enea Wytwarzanie Polityka Radom i okolice Społeczeństwo

„Więc chodź, zabiorę Cię do przeszłości – historyczne podróże z Eneą i Gminą Kozienice” – wycieczka dla uczniów szkół podstawowych

W sobotę, 29 października 2023 r. Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych po raz kolejny zorganizowało wycieczkę dla szkół podstawowych z terenu gminy Kozienice pt. „Więc chodź, zabiorę Cię do przeszłości – historyczne podróże z Eneą i Gminą Kozienice”. W wycieczce autokarowej wzięło udział prawie 70 uczniów z opiekunami z czterech szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II, Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy i Publicznej Szkoły Podstawowej w Wólce Tyrzyńskiej. Młodzieży szkolnej towarzyszyli nasi rekonstruktorzy w historycznym umundurowaniu Powstańca Styczniowego, Legionów Polskich i Wojska Polskiego ’39, pojawiła się również postać stylizowana na hetmana Stefana Czarnieckiego. Celem i zadaniem organizowanego wydarzenia było przybliżenie uczestnikom historii oraz wydarzeń z dziejów naszej „Małej Ojczyzny” – Gminy Kozienice, zgodnie z sentencją: „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”.

Realizację celu ułatwił wytyczony przez KSRH 7 lat temu „Szlak bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej”. Na szlaku postawionych jest 9 tablic – 8 tematycznych i jedna „zbiorcza”. Poszczególne tablice zostały ustawione w miejscu lub okolicy ważnych dla dziejów Polski bitew i potyczek, które odbyły się na terenie gminy Kozienice. Te miejsca to: punkt widokowy w Kępeczkach nad Wisłą, teren gdzie utworzono tzw. „przyczółek kozienicki”, podczas pierwszej bitwy pod Iwangorodem (Dęblinem) w dniach 11-21 października 1914 r.; teren nad Jeziorem Kozienickim, czyli miejsce bitwy Stefana Czarnieckiego z wojskami szwedzkimi 6 kwietnia 1656 r.; Kępa Bielańska – miejsce, w którym w 1939 r. powstał most na Wiśle, tzw. „przedmoście kozienickie”, gdzie toczyły się zacięte walki o przeprawę 8-9 września 1939 r.; Nowa Wieś – pod którą gen. Józef Dwernicki stoczył zaciętą bitwę z wojskami carskimi podczas powstania listopadowego 19 lutego 1831 r.; Świerże Górne – pod którymi powstańcy styczniowi z oddziału „Dzieci Warszawskich” Turkiettego pobili Moskali 23 marca 1863 r.; Ryczywół – stara królewska osada, dawna siedziba niegrodowego starostwa ryczywolskiego; Wola Chodkowska – miejsce pierwszej, zwycięskiej potyczki oddziału legendarnego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” z Niemcami w październiku 1939r.; Cztery Kopce – gdzie znajdują się leśne mogiły wojenne z czasów I i II wojny światowej z pochowanymi żołnierzami 31. pułku Strzelców Kaniowskich i innych jednostek Wojska Polskiego. Dodatkowa tablica z krótkim opisem wszystkich miejsc znajduje się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozienicach.

To właśnie te miejsca odwiedzili uczestnicy historycznej wycieczki podczas sobotniej wycieczki, a rekonstruktorzy na czele z prezesem KSRH Krzysztofem Zającem opowiadali o wydarzeniach historycznych związanych z poszczególnymi miejscami.

Na zakończenie wycieczki, nad Jeziorem Kozienickim wszyscy uczestnicy posilili się kiełbaskami z grilla, gorącą herbatą i zdrowymi sokami. Młodzież szkolna i ich opiekunowie otrzymali też od organizatorów podarunek w postaci interesujących publikacji historycznych: przewodnika po „Szlaku bitew, potyczek i miejsc pamięci narodowej”, dzięki czemu będą mogli w każdej chwili sięgnąć po informacje zawarte na tablicach; czy też książki i publikacje wydane przez KSRH i Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, któremu organizatorzy serdecznie dziękują za przekazanie publikacji.

Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Enei Wytwarzanie w ramach partnerstwa społecznego „Historyczne podróże z Eneą IV”, Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych, a także Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu. Uczestnikom i partnerom organizacyjnym Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych składa serdeczne podziękowania za udział i wsparcie.

Zdjęcia: Przemysław Nowak/PSP nr 4 im. Jana Pawła 2 w Kozienicach, archiwum KSRH.