Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Wkrótce otwarta zostanie wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”

Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” stanowi pierwsze w historii muzealnictwa polskiego połączenie archeologii z komiksem. Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż.

Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” została przygotowana przez „Grodzisko” w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdański w 2014 roku. Po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego połączono archeologię z komiksem, porównując dwa światy znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy.

Janusz Christa, Mistrz Polskiego Komiksu, przez lata zapraszał nas w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń, jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju.

Zaprezentowane eksponaty archeologiczne pochodzące z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawę uzupełnią archiwalne komiksy z prywatnych zbiorów Grzegorza Wójcika, Sławomira Zawadzkiego i Mariusza Króla oraz rekonstrukcje ubioru średniowiecznego wykonanymi przez Monikę Kępkę.

Wernisaż odbędzie się 10 lutego o godzinie 12:00 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Źródło: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu/Facebook