Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci w MCSW Elektrownia

Wystawa dla dzieci w MCSW Elektrownia wprowadzi najmłodszych w świat sztuki współczesnej.

Wszystko widzę jako sztukę to wydarzenie dedykowane najmłodszym odbiorcom kultury. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przedstawi powszechność i jednoczesną różnorodność sztuki. Dzieci przekonają się, że mogą robić w galerii rozmaite rzeczy.

Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej – choć nie zostały stworzone z myślą o dziecięcym odbiorcy – zostały dobrane tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Ich forma czy też historie ich powstania powinny zainteresować zwiedzających w każdym wieku. Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany zeszyt z zadaniami i książka w przystępny sposób opowiadająca o twórczości prezentowanych artystów. Mamy nadzieję, że taki sposób przedstawienia oswoi dzieci ze sztuką współczesną i pozwoli zapamiętać najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej.
Traktujemy najmłodszych widzów poważnie – nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii. Opisy prac opowiadają o pomysłach artysty, nie tłumacząc, co miał na myśli ani jak należy interpretować jego dzieła.

Wystawa dla dzieci w MCSW Elektrownia potrwa od 1 kwietnia (wernisaż o godzinie 14:00) do 4 czerwca 2023.

Swoje prace zaprezentują: Jakub Bąkowski, Marcin Berdyszak, Bogna Burska, Andrzej Dłużniewski, Monika Drożyńska, Stanisław Dróżdż, Jan Dziaczkowski, Maurycy Gomulicki, Kijewski/Kocur, Edward Krasiński, Leszek Lewandowski, Robert Maciejuk, Anna Molska, Katarzyna Przezwańska, Ryszard Winiarski, Julita Wójcik. Przy doborze uwzględnione zostały przede wszystkim potrzeby młodych odbiorców. Dopełnieniem ekspozycji będzie strefa freestylowo-twórcza, czyli artystyczny plac zabaw z zadaniami, które odniosą się do przedstawionych dzieł.

Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w dniach 10.03 – 03.06.2018 roku.

Źródło: MCSW Elektrownia