Radom i okolice

Wyjątkowy kurs odżywiania dla kobiet w ciąży

Agnieszka Romanowska-Popiel – radomska dietetyk, psychodietetyk, edukator w cukrzycy zaprasza kobiety w ciąży na kurs odżywiania.

Ciąża to stan, w którym na skutek intensywnego wzrostu i rozwoju płodu, zwiększa się zapotrzebowanie organizmu kobiety na składniki odżywcze, mineralne, witaminy i energię. Zarówno ich nadmiar, jak i niedobór ma niekorzystny wpływ na dziecko. W pierwszych miesiącach ciąży dochodzi do licznego podziału komórek, co powoduje zwiększoną wrażliwość płodu na czynniki zewnętrzne. Podczas rozwoju zarodkowego i płodowego w czasie tworzenia tkanek i narządów ma miejsce programowanie procesów metabolicznych, aktywności hormonalnej i enzymatycznej, a także odpowiedzi immunologicznej. Na proces programowania ma wpływ sposób odżywiania, aktywność fizyczna matki, nadwaga, otyłość, używki, stres, zaburzenia hormonalne, a także przewlekłe choroby. Programowanie metaboliczne jest złożonym procesem mającym konsekwencje w wieku dorosłym, dlatego ważne, aby kobiety planujące i będące w ciąży zadbały o prawidłowo zbilansowaną dietę. I właśnie w celu edukacji żywieniowej i zwiększania świadomości kobiet ciężarnych powstał Kurs odżywiania dla kobiet w ciąży. Będąc w ciąży skupiamy się na wyprawce, szkole rodzenia, edukujemy się z zasad opieki i pielęgnacji naszego maleństwa. Moim zdaniem w tych pierwszych dwóch trymestrach powinniśmy skupić swoją uwagę na prawidłowym rozwoju płodu poprzez zapewnienie mu jak najlepszej „dawki i jakości” składników odżywczych.

– tłumaczy Agnieszka Romanowska-Popiel.

Kurs to 8 spotkań po 1,5 godziny w kameralnych, maksymalnie 5-osobowych grupach. Każda z Pań po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorem ma możliwość uczestnictwa bezpłatnie w jednym pilotażowym wykładzie. Dla wszystkich uczestniczek kursu są przygotowane materiały edukacyjne, a także drobne upominki.

Podczas kursu będzie omawiana następującą tematyka:

• Prawidłowy przyrost masy ciała matki w ciąży

• Zapotrzebowanie na makro i mikroelementy

• Nawodnienie organizmu w ciąży i podczas laktacji

• Jak radzić sobie z dolegliwościami w czasie ciąży: mdłości, wymioty, zaparcia, zgaga

• Jak zwiększyć swoją odporność w czasie ciąży

• Żywienie w cukrzycy ciążowej, cholestazie, nadciśnieniu tętniczym, niedokrwistości

• Dieta matki karmiącej

• Zachcianki w ciąży – jak reagować

• Suplementacja w ciąży i laktacji

 

Zapisy i więcej szczegółów pod numerem 536588037 lub na fanpage https://www.facebook.com/moc.odzywianiaARP