Kultura i rozrywka Na czasie Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Wystawa o „Radoskórze” oficjalnie otwarta [+FOTO]

Wystawa o „Radoskórze” oficjalnie otwarta. Będzie można ją podziwiać do 14 lipca 2024 roku.

W piątek, 1 marca 2024 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbył się uroczysty wernisaż wystawy pt. „Radoskór”.

Niektórzy radomianie całe swoje życie zawodowe związali w przemysłem skórzanym funkcjonującym w mieście. W 1985 roku „Radoskór” osiągnął szczyt zatrudnienia – łącznie w całym Kombinacie pracowało ponad 12 tysięcy pracowników.

W tym roku mija 25 lat od ostatecznej likwidacji „Radoskóru”. Przez dziesięciolecia „Radoskór”, a wcześniej Radomskie Zakłady Obuwia oraz Polska Spółka Obuwia „Bata” S.A., dawały pracę tysiącom mieszkańców Radomia.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego chce przypomnieć radomianom, ale i także gościom odwiedzającym nasze miasto historię tego przedsiębiorstwa. Na wystawie prezentowane będą artefakty pochodzące z kolekcji własnej Muzeum (takie jak obuwie, fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów, gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy i nagrody), a także pamiątki rodzinne po byłych pracownikach Kombinatu wypożyczone od osób prywatnych, oraz obiekty wypożyczone z Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia.

Jedną z ciekawostek związanych z „Radoskórem” i znajdujących się na wystawie jest wspomnienie zespołu Halniacy związanego z Kombinatem. Zespół istniał od 1972 roku i grał folklor miejski. Zespół wydał płytę winylową którą sfinansowano z funduszy zakładowych.

Egzemplarz płyty można zobaczyć na wystawie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.