Radom i okolice

Za nami 55. sesja Rady Miejskiej [FOTO]

 

Tuż po godz. 9:00 przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik otworzył poniedziałkowe posiedzenie.

Sekretarzami zostali radni: Jan Pszczoła oraz Kazimierz Staszewski.

Przewodniczący rozpoczął obrady od wprowadzenia zmian. Odtąd z mównicy mogą zabierać głos wyłącznie wnioskodawcy bądź gospodarze naszego miasta. Radni mają do tego swoje mikrofony. Po przyjęciu protokołu z 54. sesji Rady Miejskiej w Radomiu przyszedł czas na interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi Prezydenta Miasta.

Kilka interpelacji złożył radny Ryszard Fałek. Jedna z nich dotyczyła możliwości wyjazdu karetek Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przez ul. Narutowicza, a nie tak jak teraz przez ul. Lekarską.

Radni mieli też kilka zapytań do władz naszego miasta. Leszek Pożyczka zapytał o konflikt w Zespole Szkół Muzycznych, zaś Ryszard Fałek o dalsze losy „Agrotechnika”.

W imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Marek Szary złożył wniosek o przygotowanie raportu o stratach, jakie poniosło miasto w czasie II wojny światowej. Według radnych, w dobie dyskusji o reperacjach wojennych, Radom powinien posiadać dokument, na podstawie którego można by się ubiegać o odszkodowania. Prezydent Radosław Witkowski odpowiedział, że sprawą powinien zająć się Instytut Pamięci Narodowej, zaznaczył jednocześnie, że jeśli Rada Miejska czy IPN będzie potrzebował takich informacji, to miasto będzie w stanie je udostępnić.

Ponadto radny Szary zapytał także o możliwość wybudowania ronda na skrzyżowaniu ul. Mieszka I i Królowej Jadwigi do czasu powstania tam sygnalizacji świetlnej.

Radni pytali też m.in. o korki przy ul. Marii Fołtyn, poprawienie sytuacji parkujących przy PSP nr 5 w Radomiu, uporządkowanie zachwaszczonych i zaśmieconych parkingów przy ul. Żółkiewskiego czy o Lexusach w spółce MOSiR-u.

Wśród ważniejszych kwestii pojawiły się pytania o drogę N-S oraz o radomskie lotnisko.

Radny Jakub Kowalski wystosował pytanie do władz miasta, czy dokumentacja inwestycji jest prawidłowa i kiedy MZDiK ogłosi przetarg na budowę pierwszego odcinka drogi N-S. Wiceprezydent Konrad Frysztak zapewnił, że nie ma żadnych opóźnień ani nieprawidłowości w dokumentacji oraz, że przetarg wkrótce zostanie ogłoszony.

Z kolei radny Robert Fiszer skierował zapytanie, dotyczące radomskiego lotniska. Jak zauważył, z końcem września mija termin listu intencyjnego podpisanego z izraelskim inwestorem, a póki co nie wiadomo, na jakim etapie znajdują się rozmowy. Prezydent Radosław Witkowski wyjaśnił, że do końca trwania listu intencyjnego nie chce wypowiadać się w tej sprawie, ale po upłynięciu terminu z pewnością odniesie się do sytuacji.

Po tym przyszedł czas na rozpatrywanie uchwał. Jako pierwsze radni przegłosowali zmiany Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2017-2037 oraz wprowadzenia zmian w budżecie Miasta Radomia na 2017 r. – druki: 466 i 467 z autopoprawką nr 1.

Następnie pochylono się nad zatwierdzeniem projektów pn. „Nowe kwalifikacje, lepsza przyszłość”, „Klub Integracji Społecznej Nowa szansa”, „Idzie szkrab w wielki świat” współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pierwszy z projektów dedykowany jest 22 bezrobotnym z terenu Radomia – 3 osobom niepełnosprawnym oraz 19 osobom w wieku aktywności zawodowej powyżej 30 roku życia, korzystających ze świadczeń OPS, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zdaniem radnego Fałka, w naszym mieście praca jest, tylko nie ma chętnych, więc wydawanie 300 tys. zł na 22 osoby jest niepotrzebne. Uchwała ws. programu „Nowe kwalifikacje, lepsza przyszłość” została przegłosowana.

Kolejnym projektem jest „Klub Integracji Społecznej Nowa Szansa”. Tutaj głównym założeniem jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 20 bezrobotnych z Radomia, w tym 6 osób niepełnosprawnych oraz 14 osób długotrwale bezrobotnych, w wieku aktywności zawodowej powyżej 35 roku życia, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Również i ta uchwała została zatwierdzona.

Ostatnim program nosi tytuł „Idzie szkrab w wielki świat”. Jak poinformował wiceprezydent Karol Semik, celem projektu jest podniesienie jakości edukacji przedszkolnej, zwiększenie dostępności do niej oraz dostosowanie pracy nauczycieli do współczesnych metod wychowawczych. Radni przyjęli także i tą uchwałę.

Następnie radni pochylili się nad projektem uchwały ws. przyjęcia do realizacji projektu oraz wniesienia wkładu własnego do projektu pn.: „Aktywizacja kluczem do rozwoju możliwości” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Program poświęcony jest 20 osobom z niepełnosprawnością intelektualną i również został przegłosowany.

Po nim przyszedł czas na projekt uchwały ws. zmiany uchwały Nr 55/2015 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 19 stycznia 2015 r. w sprawie nadania Statutu Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. dr Tytusa Chałubińskiego. W związku z zakwalifikowaniem się Radomskiego Szpitala Specjalistycznego do tzw. Sieci Szpitali, od 1 października br. zostaje uruchomiona działalność w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Kolejną uchwałą, nad którą pochylili się radni było zawarcie umowy najmu lokalu położonego w Radomiu przy ul. Garbarskiej 82/86, na rzecz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Jak poinformował prezydent Jerzy Zawodnik, Zakład wystąpił z wnioskiem m.in. o zawarcie umowy najmu przedmiotowych lokali na okres dłuższy niż 3 lata. Ponadto poradnia nie została zamknięta, tylko przeniesiona na ul. Reja. Projekt został przyjęty.

Jako ostatni radni rozpatrzyli projekt, dotyczący zmiany uchwały nr 292/2016 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 18 kwietnia 2016 r. w sprawie powierzenia Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji w Radomiu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Radomiu zadania własnego Gminy Miasta Radomia w zakresie transportu osób niepełnosprawnych.

Według przedstawicielki MPK w Radomiu, zmiana jest „kosmetyczna” i niezwiązana z zakupem dodatkowych busów. Warto podkreślić, że zarówno miasto, jak i rodzice są zadowoleni z usług 13 busów, zabezpieczających przejazd osób niepełnosprawnych. Uchwała również została zatwierdzona.

Po rozpatrzeniu projektów uchwał przyszedł czas na informację o pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej. Tu przewodniczący Dariusz Wójcik skierował do Komisji Rewizyjnej wniosek ws. kontroli umów sponsorskich Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, dotyczących reklam na kortach tenisowych. Wniosek przewodniczącego Rady Miejskiej także został przyjęty.