Kronika kryminalna Radom i okolice Społeczeństwo

Zarzuty dla 38-latka, który obrzucił jajkami burmistrza Iłży

Policja

Prokuratorskie zarzuty usłyszał 38-latek, który podczas sesji Rady Miejskiej w Iłży (Mazowieckie) obrzucił jajkami burmistrza miasta – poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska. W tle wydarzenia jest spór o dawne wysypisko śmieci.

Prokurator zastosował wobec 38-letniego mieszkańca Iłży dozór policji. Mężczyzna ma zakaz zbliżania się do burmistrza na odległość mniejszą niż 50 m. Nie może także kontaktować się z nim telefonicznie i za pośrednictwem mediów społecznościowych.

38-latek usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego – burmistrza Iłży Przemysława Burka oraz znieważenia go słowami powszechnie uznanymi za obelżywe.

Trzeci z zarzutów dotyczy zniszczenia mienia w postaci części garderoby oraz oprawek okularów.

– Wszystkie te zachowania zostały uznane za występek o charakterze chuligańskim, co oznacza, że górna granica kary będzie podwyższona. Mężczyźnie grozi do 4,5 lat pozbawienia wolności

przekazała rzeczniczka prokuratury.

Mieszkaniec gm. Iłży obrzucił jajkami burmistrza miasta tuż przed czwartkową sesją Rady Miejskiej. Najpierw mężczyzna, zwracając się do burmistrza po imieniu, zapytał go: „dlaczego pozwoliłeś, by na Jedlance łąka moich dzieci została zatruta przez wysypisko i nawiezienie śmieci”. Potem rzucał w niego jajkami, po czym doszło do szarpaniny, gdy mężczyzna chciał opuścić salę. Sprawca całe zdarzenie nagrywał, a filmik umieścił na profilu w mediach społecznościowych.

Incydent ma prawdopodobnie związek z dawnym wysypiskiem śmieci, które zostało zamknięte i poddane rekultywacji. 38-latek przyznał się do zarzuconych mu czynów i złożył w prokuraturze obszerne wyjaśnienia. Śledczy nie podają, co podejrzany miał na swoje usprawiedliwienie. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ apiech/