Kultura i rozrywka Radom i okolice

Zbigniew Piotr Porębski „Animals”. Najnowsza wystawa w radomskiej Łaźni

Wkrótce będziemy mieli okazję, aby przyjrzeć się bliżej obrazom, które stworzył Zbigniew Piotr Porębski. Radomska Łaźnia zaprasza na wernisaż wystawy „Animals”.

Zbigniew Piotr Porębski urodził się w 1963 roku w Kielcach. Ukończył Studium Reklamy w Warszawie. Jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przez wiele lat pracował w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych. Członek Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej Delegatura Kielce. Uczestniczy w rozmaitych plenerach, wystawach zbiorowych i pokazach pokonkursowych. Twórczo zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią.

Poprzez filtrowanie obserwowanej rzeczywistości artysta dokonuje geometryzacji form na płaszczyźnie. Jest to zatem przekształcanie widzianego kształtu olejem na płótnie. Kształty poszczególnych form składane z mniejszych kwadratów czy prostokątów zapełniają całe pole obrazu. W procesie percepcji dzieła niezbędny jest dystans. Odległość bowiem umożliwia w tym przypadku poznanie tematyki. Z pozornie płaskiej struktury płótna wyłaniają się przedmioty, zwierzęta, miejsca, nazwy.

Twórczość Zbigniewa Porębskiego to „wielowątkowy obraz”, na który składają się obrazy z różnym ładunkiem problemowym i tematycznym. Płótna tworzące niezwykle spójną stylistycznie całość, pozwalającą malarzowi na poszukiwania i adaptowanie nieskończonej ilości wątków i odniesień, ograniczoną jedynie wyobraźnią i założeniami twórczymi poszukiwań artysty.

Wernisaż wystawy „Animals” odbędzie się 8 grudnia (czwartek) o godzinie 18:00. Wydarzenie organizuje ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria (Traugutta 31/33). Ekspozycja dostępna dla zwiedzających do 5 stycznia 2023 roku.

Źródło informacji i foto: ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria