O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Zbliża się 47. rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza

Zbliża się 47. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza, kapelana robotników. Z tej okazji w piątek 18 sierpnia w podradomskich Trablicach (Pelagów) odbędą się uroczyste obchody upamiętniające tego niezłomnego kapłana.

O godz. 17.00 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej będzie sprawowana Msza św. Następnie uczestnicy przejdą uroczyście pod Izbę Pamięci Księdza Romana Kotlarza. Przed obeliskiem z tablicą pamiątkową zostaną zapalone znicze i nastąpi złożenie kwiatów. Odbędzie się również występ Orkiestry Wojskowej i spotkanie okolicznościowe.

Ks. Roman Kotlarz przyłączył się do robotników, którzy protestowali na ulicach Radomia w dniu 25 czerwca 1976 r., przeciwko podwyżkom cen żywności. Potem ich błogosławił ze schodów kościoła Świętej Trójcy. Po tych wydarzeniach razem z wiernymi modlił się w swojej parafii w Pelagowie za pobitych, aresztowanych oraz za zwolnionych z pracy robotników. Był przesłuchiwany, przeszedł też „ścieżki zdrowia”. Kilka razy został napadnięty na plebanii i ciężko pobity, aż do utraty przytomności.

Ostatnią Mszę św. ks. Kotlarz odprawiał 15 sierpnia 1976 r. Ofiarował ją za robotników pobitych w czasie czerwcowych protestów. W jej trakcie zasłabł i trafił do szpitala. Przebywał tam trzy dni. 18 sierpnia zmarł.

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się 1 grudnia 2018 r. Miało to miejsce w katedrze radomskiej.

Źródło: diecezja.radom.pl

Foto: radom.gosc.pl