Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Zbliża się 48. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76

Zbliża się 48. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76. Kulminacja wydarzeń związanych z tegoroczną rocznicą wydarzeń czerwcowych nastąpi w przyszły weekend.

Jak co roku władze miasta wspólnie ze Stowarzyszeniem Radomski Czerwiec 76 oraz Zarządem Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska organizują obchody, które mają przypominać, że to właśnie w Radomiu zaczęła się polska i europejska droga do wolności.

– Celem tych imprez, które organizujemy każdego roku jest to, aby utrwalić w świadomości mieszkańców Radomia, ziemi radomskiej, ale również wszystkich Polaków to, że te wydarzenia, które rozegrały się w Radomiu 48 lat temu, dały początek nie tylko polskiej drodze do wolności, ale także drodze do wolności Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy także utrwalić miejsce naszego miasta w tych wydarzeniach i pokazać jakie znaczenie te wydarzenia miały dla przyszłej historii naszego regionu

mówi Katarzyna Kalinowska, zastępca prezydenta Radomia.

Obchody 48. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 rozpoczną się w najbliższą niedzielę, 16 czerwca. O godz. 9.00 z ulicy Struga wystartuje XII Półmaraton Radomskiego Czerwca 76.

Kulminacja wydarzeń związanych z tegoroczną rocznicą wydarzeń czerwcowych nastąpi w przyszły weekend. W piątek, 21 czerwca o godz. 20.00 na Placu Jagiellońskim odbędzie się Widowisko Muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”. Wystąpią Stanisław Soyka, Baranovski i ORGANEK.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji uruchomi dodatkowe kursy autobusów w nocy z piątku na sobotę, w celu usprawnienia odwozu widzów po zakończeniu koncertu.

W sobotę, 22 czerwca Stowarzyszenie Droga Mleczna organizuje nad zalewem na Borkach wydarzenie pod nazwą „(Bez)karna półkolonia”. Dorośli będą mogli pokazać swoim dzieciom i wnukom dawne wakacyjno-kolonijne gry, zabawy i aktywności, a nawet sami wziąć w nich udział. Na uczestników będą czekać retro gry i zawody, a to wszystko w scenografii rodem z „Podróży za jeden uśmiech”. Na zakończenie przewidziany jest drobny i nietypowy poczęstunek, który będzie nawiązywał do biwakowych przekąsek z czasów PRL. Początek o godz. 15.00.

W niedzielę, 23 czerwca Resursa Obywatelska zaprasza od godz. 14.00 na Plac Corazziego na tradycyjny piknik rodzinny – „Przystanek PRL”. Po raz kolejny mieszkańcy Radomia będą mogli wybrać się w sentymentalną podróż w czasy pełne sprzeczności, które wielu ludziom, mimo trudów, kojarzą się z najpiękniejszymi latami dzieciństwa i młodości. Oprócz atrakcji znanych z poprzednich edycji pikniku pojawią się nowe, które sprawią, że czasy PRL będzie można poczuć niemal wszystkimi zmysłami.

W poniedziałek, 24 czerwca Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na edukacyjno-kulturalne wydarzenie – „Historia Radoskóru i muzyczne gwiazdy hali RZO”. W programie oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Radoskór 1959-1999”, a także spotkanie autorskie z dziennikarzem muzycznym Piotrem Metzem.

Z kolei we wtorek, 25 czerwca, o godz. 18.00, u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Obchody zakończy w środę, 26 czerwca uroczysty koncert religijno-patriotyczny w wykonaniu Dariusza Stachury oraz artystów Polskiej Opery Kameralnej w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu (ul. Struga 31A).

Rozpoczyna się także akcja „Smaki PRL”. Wiele radomskich restauracji w najbliższych dniach będzie serwowała dania z lat siedemdziesiątych. Lista lokali znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/zaczelosiewradomiu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Szczegółowy program obchodów: https://kalendarz.visitradom.pl/events/obchody-48-rocznicy-radomskiego-protestu-robotniczego-czerwiec-76/

Źródło: UM Radom