Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Zbliża się festiwal „Ikony Wolności” w Iłży

Koncert w hołdzie Powstańcom Warszawskim w "Ogrodzie z historią" / fot. Adam Szabelak

W poniedziałek, 14 sierpnia rozpocznie się II edycja festiwalu „Ikony Wolności”. Koncerty, wystawy, warsztaty zagoszczą aż w 12 lokalizacjach Powiatu Radomskiego.

Podczas festiwalu będą przypominane osoby zasłużone dla budowania niepodległej Polski, pomyślności naszego kraju. O tym, jak cenna jest wolność, organizatorzy opowiedzą przez wystawy, koncerty, spotkania, warsztaty.

Ubiegłoroczna pierwsza edycja „Ikon Wolności” spotkała się dużym zainteresowaniem mieszkańców Powiatu Radomskiego. Stąd w tym roku jeszcze więcej różnorodnych wydarzeń i aż w 12 miejscach regionu.

– To bardzo ciekawa inicjatywa. Nigdy dosyć przypominania o osobach zasłużonych dla budowania wolnej i silnej Polski, pokazywania tych, który mogą być dla nas, dla kolejnych pokoleń wzorem – mówi Waldemar Trelka , starosta radomski sprawujący honorowy patronat nad festiwalem.

Wydarzenie rozpocznie się 14 sierpnia wystawami w licznych już i rozsianych po całym Powiecie Radomskim, „Galeriach na Płocie” (ekspozycje przygotował Instytut Pamięci Narodowej).

Nadchodzi kolejne spotkanie w „Ogrodzie z Historią”

Do Pelagowa i Iłży organizatorzy zapraszają na warsztaty. W ramach festiwalu odbędzie się też koncert z okazji Święta Wojska Polskiego (Zakrzew), w Iłży zaśpiewa chór prawosławny z Warszawy.

– Nie zapomnimy oczywiście o naszym lokalnym bohaterze – księdzu Romanie Kotlarzu broniącym radomskich robotników protestujących w czerwcu 1976 r., który pełnił posługę w Pelagowie – Trablicach. 18 sierpnia, w 47. rocznicę śmierci kapłana, w kościele w tej miejscowości odbędzie się koncert „Bóg – Honor – Ojczyzna”, złożymy też kwiaty przy pomniku upamiętniającym ks. Kotlarza – mówi starosta.

Festiwal zakończy 19 sierpnia koncert „Hej Sokoły. W hołdzie walczącej Ukrainie” w Ogrodzie z historią przy ulicy Nadrzeczna 64, w Jedlni – Letnisku.

– Dzięki współpracy z bibliotekami, szkołami, stowarzyszeniami, parafiami i prywatnymi osobami będziemy w: Iłży, Jedlni – Letnisku, Jastrzębi, Sławnie (gmina Wolanów), Wolanowie, Przytyku, Pionkach, Pelagowie – Trablicach (gmina Kowala), Zakrzewie, Wierzchowinach (gmina Jedlińsk), Jedlińsku, Krzyżanowicach (gmina Iłża). Dziękujemy za pomoc – przekazują organizatorzy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu – wolny. Dokładny program na załączonej grafice.

W poniedziałek, 14 sierpnia rozpocznie się II edycja festiwalu „Ikony Wolności”. Koncerty, wystawy, warsztaty zagoszczą aż w 12 lokalizacjach Powiatu Radomskiego.

Źródło: Powiatowy Instytut Kultury