Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Zbliża się wernisaż wystawy „Leszek Kwiatkowski (1949-2021). Retrospektywa. W 50. rocznicę dyplomu”

Zbliża się wernisaż wystawy poświęconej Leszkowi Kwiatkowskiemu, wybitnemu polskiemu artyście.

W środę, 13 marca 2024 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca zbliżającego się wernisażu wystawy „Leszek Kwiatkowski (1949-2021). Retrospektywa. W 50. rocznicę dyplomu”.

Podczas konferencji dyrektor placówki, Leszek Ruszczyk podkreślił, że jest to wystawa ważna dla radomian i radomskiego środowiska artystycznego, a zastępca dyrektora Adam Duszyk dodał, że jest to niezwykle emocjonalna i osobista wystawa, ponieważ stworzona przez córki artysty i ważna, bo uhonorowuje artystę Grupy M5, z której w ostatnim czasie wszyscy twórcy mieli lub będą mieć swoje wystawy, dlatego nie mogło zabraknąć także jednego z najwybitniejszych artystów reprezentujących polską sztukę współczesną.

Następnie głos zabrały kuratorki wystawy Magdalena Kwiatkowska – Rzodeczko i Paulina Kondlewska, które opowiedziały o historii Leszka Kwiatkowskiego, a także o wystawie, pracach z różnych okresów twórczości i pamiątkach które wybrały oraz przekrojowości ekspozycji.

Kuratorki zrezygnowały z typowego katalogu, który zwykle towarzyszy wystawom, na rzecz dziennika znalezionego w pracowni z lat 2017-2019 i przeniesionego w formule praktycznie 1:1 z oryginału, opatrzonego jedynie krótkim wstępem, pełnego szkiców i rysunków, oraz notatek, podpisów i komentarzy. Jest on dopełnienie i uzupełnieniem tej retrospektywnej wystawy.

Wystawa upamiętniająca jednego z najwybitniejszych twórców środowiska radomskiego, malarza, rysownika, pedagoga. Urodzony w 1949 roku w Radomiu, absolwent PWSSP w Poznaniu. Jeden z członków radomskiej Grupy M-5, w latach 80. związany z Ruchem Artystycznym „Świat”. Od 1974 r. przez ponad 40 lat prowadził, później współprowadził galerię przy ul. Traugutta 31/33, najpierw w KMPiK, MCKiIM, potem w RKŚTiG „Łaźni”. Od 1991 r. był nauczycielem malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym. Brał udział w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Twórczość Leszka Kwiatkowskiego to zjawisko indywidualne, wyjątkowe, odrębne, wymykające się wszelkim klasyfikacjom. To malarstwo metaforyczne, z pogranicza abstrakcji i sztuki figuratywnej, czasem bliskie surrealizmowi czy realizmowi magicznemu, czasem ekspresjonizmowi.

Malarstwo Leszka Kwiatkowskiego jest odbiciem rzeczywistości, a zarazem jej postrzegania przez artystę. Pojawiają się elementy martwej natury, pejzażu, różne przedmioty, formy mechaniczno-biologiczne, zwierzęta mniej lub bardziej fantastyczne. Jednak wszystkie te przedstawienia są silnie odrealnione, pojawiają się raczej na zasadzie skojarzeń, niż realnych, oczywistych form.

Zasadniczą rolę w obrazach Leszka Kwiatkowskiego odgrywają kolor i światło. Przez lata poszukiwań pozostawał wierny swojej gamie świetlistych zieleni, błękitów, czerwieni, które przenikając się, tworzą subtelną, metafizyczną głębię. Podobnie artysta posługiwał się światłem, stosując intensywne, ostre bliki świetlne, obok stłumionych, delikatnie rozpływających się i zanikających w przestrzeni świetlnych refleksów. To światło zdaje się być metafizyczne.

Kuratorki wystawy jest Magdalena Kwiatkowska-Rzodeczko i Paulina Kondlewska.

Wystawa czynna będzie do 26 maja 2024 roku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.