• Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

  Zbliża się wernisaż wystawy „Polscy monachijczycy”

  Zbliża się wernisaż wystawy „Polscy monachijczycy” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wystawa objęta patronatem honorowym profesora Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

  Mianem „szkoły monachijskiej” określano w dziejach sztuki polskiej artystów, którzy podjęli, bądź kontynuowali edukację w stolicy Bawarii.

  Polscy studenci nie tworzyli jednolitej grupy artystycznej, podporządkowanej konkretnym regułom twórczym. Ich wyróżnikiem była narodowość oraz swoista „nuta polskości”, która ujawniała się w każdym z przedstawionych tematów w obrazie, a obejmujących: sceny historyczne, kompozycje symboliczne, portrety, sceny rodzajowe oraz pejzaż.

  Brak Polski na mapie dziewiętnastowiecznej Europy oraz nieudane powstania narodowe, sprawiły, że wielu młodych, jak i ukształtowanych już twórców zdecydowało się na wyjazd do Monachium, tworząc tym samym największe skupisko Polonii artystycznej poza granicami nieistniejącego kraju.

  Na wystawie „Polscy monachijczycy” pokażemy 40 prac malarzy działających od 1 poł. XIX do pocz. XX wieku, wśród których zobaczymy obrazy m.in.: Jana Nepomucena Głowackiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, czy związanych z Radomiem i niedalekim Orońskiem (odpowiednio) – Jacka Malczewskiego oraz Józefa Brandta (nieformalnego lidera grupy).

  Prezentowana ekspozycja jest niewątpliwie atrakcyjnym przeglądem malarstwa polskiego i stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z wyborem prac polskich twórców znajdujących się na co dzień w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

  Wystawa objęta patronatem honorowym profesora Tomasza Grodzkiego, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

  czas trwania wystawy: 5 października 2023 r. – 10 lutego 2024 roku

  Kurator: Igor Chomyn

  Koordynacja: Magdalena Kwiatkowska – Rzodeczko, Paulina Szymalak-Bugajska

  Partnerem wystawy jest PGE Polska Grupa Energetyczna.