Polska i świat

Zmiany w limicie sprzedaży węgla

Od 2 grudnia uelastyczniono 3-tonowy limit sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych. Poprzednio sprzedaż paliwa była podzielona na dwie równe 1,5-tonowe transze w tym i przyszłym roku. Teraz gospodarstwa, które w tym roku nie kupiły węgla lub kupiły go mniej, będą mogli wykorzystać cały limit w 2023 r.

Polska Grupa Górnicza jest największym krajowym dostawcą węgla. Do końca 2022 r. ma dostarczyć samorządom ok. 600 tys. ton paliwa na potrzeby gospodarstw domowych. Umowy z firmą podpisało około pół tysiąca gmin. Wiceprezes PGD do spraw sprzedaży Adam Gorszanów przypomniał, że 2 grudnia weszła korekta przepisów. Limit 3 ton węgla dla gospodarstwa domowego został zachowany, jednakże nie ma już obowiązkowego zakupu dwóch części surowca po 1,5 tony. Przed zmianą pierwszą partię można było nabyć do końca bieżącego roku, a następną w 2023 r. Obecnie wiadomo już, że węgla tej zimy w Polsce nie zabraknie, dlatego też każde gospodarstwo domowe, które nie wykorzysta do końca grudnia połowy swego limitu na ten sezon, będzie mogło od stycznia przyszłego roku kupić węgiel w ilości całego limitu do 3 ton.

Trzeba przypomnieć, że do obsługi zamówień gmin w całym kraju wyznaczono sześć podmiotów, spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Oprócz PGG są to PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka. W niektórych gminach węgiel trafia do mieszkańców za pośrednictwem wyznaczonych przez samorząd podmiotów. Eksperci PGG wskazują, że bezpośrednim efektem wdrożenia rządowego programu sprzedaży węgla z udziałem samorządów jest zauważalna obniżka cen węgla w składach komercyjnych, które również są zobligowane do publikowania cen sprzedaży w portalu cieplo.gov.pl. W stosunku do października, średnia cena tony węgla w sprzedaży detalicznej jest w listopadzie o 13% niższa i wynosi 2617 zł brutto.

Źródło informacji: portalsamorzadowy.pl