Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Znamy tegoroczne zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego

Znamy tegoroczne zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział ponad 20 tysięcy osób.

31 projektów będzie realizowanych w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wczoraj zostały ogłoszone wyniki głosowania, podczas którego radomianie mogli wybierać spośród 277 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców miasta.

– Cieszę się, że znów na liście zwycięskich projektów mamy tak wiele propozycji radomian. To dzięki zmianie ustawy o samorządzie gminnym i przywróceniu podziału na kategorie kwotowe. Dziękuję wszystkim wnioskodawcom oraz ponad 20 tys. osób, które wzięły udział w głosowaniu. To zaangażowanie pokazuje, że radomianie dostrzegają w Budżecie Obywatelskim szansę na zmiany w swoim najbliższym otoczeniu i potrafią z tej możliwości skorzystać

mówił, podczas ogłoszenia wyników głosowania, prezydent Radosław Witkowski.

W tym roku radomianie zgłosili do Budżetu Obywatelskiego 410 wniosków, z czego, po ocenie formalnej, 277 projektów trafiło na kartę do głosowania. W głosowaniu wzięło udział ponad 20 tysięcy osób.

– Liczba zgłoszonych projektów i liczba głosujących pokazuje, że Budżet Obywatelski bardzo mocno wrósł w radomski krajobraz. Mam nadzieję, że wśród zwycięskich projektów każdy znajdzie coś dobrego dla siebie. A jeśli nie, to zachęcam do tego, aby w przyszłym roku jeszcze mocniej się starać, zgłaszać własne propozycje, promować projekty i oczywiście brać udział w samym głosowaniu

mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

W przyszłym roku, największa kwota z Budżetu Obywatelskiego – 1 mln 700 tys. zł – zostanie przeznaczona na budowę boiska przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 17 na osiedlu Południe.

W grupie projektów o wartości powyżej 600 tysięcy złotych znalazł się także projekt Aktywny Radom, który uzyskał największą liczbę głosów. Zakłada on wyposażenie klubów sportowych w nowoczesne systemy treningu. Projekt daje również możliwość organizację imprez sportowo-rekreacyjnych.

Wśród zwycięskich projektów są także m.in. program „In Vitro dla Radomia”, propozycja ustawienia leżaków nad zalewem na Borkach, zagospodarowanie terenu położonego wzdłuż ulicy Zielonej czy tworzenie kolejnych łąk kwietnych.

Na liście projektów wybranych przez radomian jest też organizacja szeregu imprez sportowo-rekreacyjnych, edukacyjnych, kulturalnych oraz warsztatów. Wśród projektów o wartości do 100 tysięcy złotych zwyciężył na przykład projekt „Kobieca pewność siebie – cykl warsztatów dla kobiet w każdym wieku”, a w grupie projektów o wartości od 100.000 do 600.000 pierwszych pięć miejsc zajęły projekty o wspólnym tytule „Sportowy Radom” zakładające organizację bezpłatnych zajęć sportowych i wydarzeń w różnych częściach miasta.

Ponadto wśród zwycięskich projektów są np. spotkania z nauką, warsztaty ekologiczne oraz literacko-teatralne, zawody w jeździe na hulajnogach, festiwal czekolady czy cykl koncertów w MOK Amfiteatr.

Łączna wartość zwycięskich projektów wynosi 7 mln 475 tys. zł.

Źródło: UM Radom