Porządkowali mogiły, zapalali znicze i oddawali cześć bohaterom – jak co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT odwiedzali groby żołnierzy, którzy odeszli na wieczną wartę.
„Żołnierska Pamięć” to cykliczna, ogólnopolska akcja, której celem jest kultywowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę, a także kształtowanie patriotycznych postaw i budowanie świadomości historycznej. W ramach tegorocznej edycji żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili ponad 20 grobów i pomników na cmentarzach w całym Stałym Rejonie Odpowiedzialności.
W hołdzie bohaterom i kombatantom
Terytorialsi pamiętają o poległych i zmarłych żołnierzach przez cały rok, jednak przed 1 listopada „minuta ciszy” czy symboliczne zapalenie zniczy nabierają szczególnego znaczenia. Dowodzą, że dokonania tych, którzy odeszli nadal żyją w pamięci kolejnych pokoleń. Dlatego od kilku dni delegacje terytorialsów ze wszystkich podległych batalionów odwiedzają miejsca pamięci i pochówku żołnierzy oraz kombatantów.
– Pielęgnowanie pamięci o poległych i zmarłych polskich żołnierzach to nasz obowiązek, to powinność wpisana w służbę. Wiemy, że bez ich bohaterskiej postawy nie byłoby naszej wolności, dlatego od lat w tym szczególnym czasie okazujemy należny im szacunek i hołd. Akcja ma też wymiar społeczny, bo uprzątnięte mogiły chętniej odwiedzają przechodnie, zatrzymują się, czytają tablice pamiątkowe, pokazują je dzieciom – to bezcenna lekcja historii, która krzewi patriotyzm i umacnia tożsamość narodową
powiedział pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Żołnierze 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach szczególną opieką otoczyli mogiły w okołowarszawskich lasach, zapalając znicze w miejscach spoczynku żołnierzy AK. Terytorialsi złożyli też hołd patronowi Brygady – rtm. Witoldowi Pileckiemu, którego symboliczny grób znajduje się na powązkowskiej „Łączce”. Terytoriasów z Książenic nie zabrakło również przy grobie Henryka Kończykowskiego ps. Halicz – Patrona pododdziału.
W ramach „Żołnierskiej Pamięci” żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu porządkowali mogiły na cmentarzach przy ul. Limanowskiego oraz Ofiar Firleja, a także miejsca upamiętniające poległych i zamordowanych w walkach za Ojczyznę w okresie I i II wojny światowej, ulokowane w różnych częściach miasta.
– Dzięki pracom porządkowym, dbamy, żeby to co nie może zostać zapomniane, nie zostało zapomniane. Dla nas to jest zaszczyt, że możemy zajmować się tak ważnymi dla historii miejscami. To wyrazu szacunku dla ludzi, którzy ponieśli najwyższą cenę za naszą wolność
mówili żołnierze odwiedzający cmentarz lotników przy ul. Limanowskiego w Radomiu.
Żołnierze 63 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą oddali hołd poległym przy mogile powstańców styczniowych z oddziału naczelnika wojskowego powiatów warszawskiego i sochaczewskiego kapitana Apolinarego Młochowskiego poległych 16 lutego 1864 r. i pochowanych w Belsku Małym (pow.grójecki). Uprzątnęli również zbiorową mogiłę żołnierzy 44 Pułku Piechoty 13 Dywizji Piechoty poległych we wrześniu 1939 roku, a także oddali hołd Władysławowi Węglarzowi, uczestnikowi powstań śląskich oraz walk 1920-1939, kawalera Krzyża Virtuti Militari pochowanych na cmentarzu parafialnym w Belsku Dużym (pow. grójecki).
Natomiast terytorialsi z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku wyrazili swoją pamięć wobec zmarłych porządkując miejsca spoczynku powstańców warszawskich. Żołnierze z Pomiechówka odwiedzili groby poprzedników, którzy odeszli na wieczną wartę, na cmentarzach w Pomiechówku, Modlinie, Zakroczymiu, Nasielsku, Cieksynie, Kampinosie i Jońcu.