Radom i okolice Społeczeństwo

Żołnierze 6MBOT obchodzili Dzień Dumy z Munduru [+FOTO]

Żołnierze 6MBOT obchodzili Dzień Dumy z Munduru. Była to jedyna okazja w roku, by zaprezentować się w życiu cywilnym jako żołnierz. Wojskowi z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej założyli mundury do pracy, do szkoły i na uczelnie.

10 maja został ustanowiony dniem mundurowego święta za zgodą Ministra Obrony Narodowej, przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej. Obchodzony jest pierwszy raz, a jego cel to uhonorowanie i promowanie służby wojskowej w społeczeństwie.

Z przywileju skorzystali żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – w umundurowaniu wykonali swoje obowiązki w szkołach, urzędach i zakładach pracy.

– To spełnienie postulatów żołnierzy, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową, którzy są dumni z faktu, że służą w naszej formacji i chcą zaprezentować się w swoim miejscu pracy, wśród swoich znajomych w umundurowaniu. Chcemy też pokazać w ten sposób naszą terytorialność, naszą obecność wśród lokalnych społeczności. Chcemy także zaakcentować obecność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w środowisku cywilnym –  bo chociaż tego nie manifestujemy, to przecież jesteśmy w tym środowisku na co dzień, przemieszczamy się środkami komunikacji publicznej, a żołnierze, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową, na co dzień wykonują swoją pracę. Służą minimum dwa dni w miesiącu i to w weekend. W Dniu Dumy z Munduru pokazujemy, że żołnierze są wśród nas

mówi ppłk Robert Pękala, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Szeregowy Piotr z 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, który zawodowo jest fotografem, z dumą założył mundur do pracy. Dzięki temu mógł zaprezentować się jako żołnierz, a przy okazji porozmawiać z bliskimi, znajomymi oraz współpracownikami na temat służby wojskowej i jej wpływu na życie codzienne.

– Przyszedłem do pracy w mundurze, bo chciałem pokazać, że jestem z niego dumny, a także zachęcić wszystkich niezdecydowanych do wstąpienia w nasze szeregi. Klienci są zaciekawieni, reagują uśmiechem, to naprawdę miłe

mówi żołnierz. 

Dzień Dumy z Munduru obchodzony jest przez terytorialsów w całym kraju. Obok żołnierzy z Radomia zaangażowali się w jego obchody również terytorialsi z batalionów w Książenicach, Nowym Mieście nad Pilicą czy w Pomiechówku.

Do pracy w mundurze poszedł m.in. dyrektor szkoły czy pracownik urzędu skarbowego, ale również uczeń klasy maturalnej. 

6 Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej liczy obecnie około 2200 żołnierzy, a w całej Polsce służy 40 tysięcy terytorialsów, z czego ponad 20% stanowią kobiety. Każdy, kto chciałby dołączyć do formacji, może skontaktować się z brygadowym rekruterem lub Wojskowym Centrum Rekrutacji.