Radom i okolice Społeczeństwo

Żołnierze 6MBOT odznaczeni za zasługi  [+FOTO]

11 listopada to dla wszystkich żołnierzy dzień wyjątkowy, dlatego szczególnym powodem do dumy jest otrzymanie wyróżnienia czy odznaczenia właśnie z tej okazji. W ramach tegorocznych obchodów, w środę, 13 listopada żołnierze i pracownicy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w uroczystej zbiórce z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Przy godnej oprawie, w obecności sztandaru Brygady wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia dla żołnierzy, którzy w codziennej służbie wykazali się szczególnym zaangażowaniem. 

– To była wyjątkowa uroczystość dla całej Brygady. Uhonorowaliśmy wszystkich żołnierzy, którzy mieli przyznane wyróżnienia, ale z różnych przyczyn, szczególnie ostatnio z powodu ogromnego zaangażowania w Operację Feniks nie mogli ich otrzymać. Nasi terytorialsi swoją codzienną służbą udowadniają, że zasługują, by takie wyróżnienia otrzymać

mówił pułkownik Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stacjonującej w Radomiu. 

Akty mianowania wręczono 58 żołnierzom zawodowym i pełniącym terytorialną służbę wojskową, którym przysługiwał awans na wyższy stopień.  

Podczas zbiórki wręczone zostały również liczne odznaczenia m.in nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Dowódcę 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

3 żołnierzy otrzymało Odznakę Honorową Wojsk Obrony Terytorialnej, 4 pracowników i 1 żołnierz wyróżnieni zostali Odznaką Pamiątkową 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas zbiórki wręczane były również odznaki II i III stopnia Tytułu Honorowego „Zasłużony Żołnierz RP” – odznaczonych zostało w sumie 6 żołnierzy zawodowych. Natomiast 17 żołnierzy OT wyróżnionych zostało Tytułem Honorowym „Zasłużony Żołnierz OT” III stopnia.  

Nie zapomniano również o żołnierzach, którzy pełnią ofiarną służbę na polsko-białoruskiej granicy. 5 z nich za szczególne zaangażowanie w służbę w pasie przygranicznym wyróżnionych zostało Znakiem Specjalnym III stopnia „Za ochronę granicy RP”. 

W ramach wydarzenia swoje odznaczenia żołnierzom 6MBOT wręczyli również: przedstawiciele Ordynariatu Polowego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej czy Związku Piłsudczyków RP.  

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wielu żołnierzy i pracowników Brygady wyróżnionych zostało przez Dowódcę pochwałami, listami gratulacyjnymi czy dodatkowymi dniami urlopu. 

Jednak się doczekali!  

Uroczysta zbiórka połączona była z wręczeniem aktów mianowania na stopień kaprala absolwentom X edycji kursu podoficerskiego Sonda. Żołnierze ukończyli go już we wrześniu, jednak podobnie jak inni wyróżnieni – na uroczyste wręczenia aktów musieli poczekać. Na stopień kaprala – najniższy w korpusie podoficerskim, ale jednocześnie pierwszy, w którym obejmuje się dowodzenie nad grupą żołnierzy – awansowało 24 terytorialsów. 

– Awans ten jest dla mnie przede wszystkim szansą na dalszy rozwój, zarówno mój, jak i podległych mi żołnierzy. Jest to wielka odpowiedzialność, bo nie chodzi tu o wydawanie rozkazów, ale o to, by dbać o swoich podwładnych i ich dobro oraz wspólnie szanować mundur Wojska Polskiego. Kurs był bardzo wymagający. Po trudach szkolenia, ilości wiedzy, którą musieliśmy przyswoić, fizycznym zmęczeniu, pokonywaniu swoich barier jesteśmy tutaj, odbieramy akty mianowania, gratulacje i uznanie od bliskich nam osób. Satysfakcja jest ogromna, a zapał do służby – jeszcze większy. Zachęcam wszystkich terytorialsów, aby także wzięli udział w Sondzie

mówili nowo mianowani kaprale – Patryk i Katarzyna. 

Kurs trwał kilka tygodni, podczas których uczestnicy Sondy zdobywali wiedzę niezbędną do służby w korpusie podoficerów, zarówno poprzez platformę e-learningową, jak i udział w zgrupowaniach i zajęciach praktycznych.  

– W okresie kształcenia kursu podoficerskiego uczestnicy zdobywają nawyki żołnierskie, uczą się dowodzenia sekcją, drużyną, odpowiedzialności za podległych sobie żołnierzy. I zadaniem absolwentów kursu – bez względu na to, czy to w sprawach codziennych, czy podczas wspólnych ćwiczeń, zajęć taktycznych, przejazdów, służby na granicy, czy np. podczas działań w ramach pomocy osobom poszkodowanym przez powódź – będzie właśnie dowodzenie. Zostali do tego przeszkoleni, potrafią to robić i z czystym sumieniem możemy im to powierzyć 

mówił odpowiedzialny za przeprowadzenie kursu starszy chorąży sztabowy Krzysztof Lao – Starszy Podoficer Dowództwa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Podczas uroczystej zbiórki wyróżnionych i awansowanych zostało łącznie ponad 100 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Zobaczcie zdjęcia!

Źródło: DWOT