Radom i okolice Społeczeństwo

Żołnierze 6MBOT wzięli udział w akcji „Żołnierska Pamięć” [+FOTO]

Coroczna akcja „Żołnierska Pamięć” ma na celu oddanie hołdu poległym w obronie Ojczyzny. Mazowieccy terytorialsi odwiedzili około 30 grobów i pomników na cmentarzach w cały Stałym Rejonie Odpowiedzialności Brygady.

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorianej uporządkowali mogiły, zapalili znicze i oddali hołd poprzednikom poległym w obronie Ojczyzny. Coroczna akcja „Żołnierska Pamięć” odbywa się z w związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Główny cel stanowi kultywowanie pamięci o znanych oraz nieznanych żołnierzach, którzy stworzyli fundamenty odrodzonej Polski. Ważne jest również kształtowanie postaw patriotycznych.

W ramach tegorocznej akcji żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili blisko 30 grobów i pomników na cmentarzach w całym Stałym Rejonie Odpowiedzialności Brygady.

Pielęgnowanie pamięci o żołnierzach poległych w obronie Ojczyzny jest obowiązkiem żołnierzy obrony terytorialnej. Nasza formacja czerpie z tradycji Armii Krajowej, zdajemy sobie sprawę, że bez bohaterskiej postawy i poświęcenia naszych poprzedników nie byłoby naszej wolności. Bohaterom ojczyzny jesteśmy winni szacunek, a udział w akcji „Żołnierska Pamięć” to jeden z jego przejawów

– mówi płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi z 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach złożyli hołd patronowi Brygady – rtm. Witoldowi Pileckiemu, którego symboliczny grób znajduje się na powązkowskiej „Łączce”, a także upamiętnili pochowanych w Górznie (pow. garwoliński) żołnierzach Armii Krajowej poległych w czerwcu 1943 r.

Żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu porządkowali mogiły na cmentarzach przy ul. Limanowskiego oraz Ofiar Filreja i pomnik pomordowanych radomian przy ul. Kieleckiej

W akcję zaangażowali się również terytorialsi z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, porządkując miejsca spoczynku powstańców warszawskich. Żołnierze z Pomiechówka odwiedzili groby poprzedników, którzy odeszli na wieczną wartę, na cmentarzach w Zakroczymiu, Nowym Dworze Mazowieckim, Cieksynie, Pomiechówku oraz Twierdzy Modlin. Terytorialsów z 64 blp nie zabrakło również w Płocku. Żołnierze porządkowali groby żołnierzy Wojska Polskiego poległych podczas wojny z bolszewikami w 1920 r. oraz wojny z III Rzeszą we wrześniu 1939 r. na Cmentarzu Komunalnym, Cmentarzu Zabytkowym, Cmentarzu Garnizonowym. Odwiedzili również znajdujący się w Płocku pomnik rtm. Witolda Pileckiego.

Należy zaznaczyć, że żołnierze 6MBOT otaczają opieką groby żołnierzy nie tylko w okolicach 1 listopada – to stałe zadanie mazowieckich terytorialsów wpisujące się w credo żołnierzy WOT.

Źródło informacji: 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej