O tym się mówi Polityka Radom i okolice

10 pytań do Donalda Tuska. Konferencja PiS

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości przedstawili listę dziesięciu pytań do Donalda Tuska. Jedno z nich dotyczy katastrofy smoleńskiej.

W poniedziałek 23 stycznia 2023 roku odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Podczas niej poruszono kwestie bezpieczeństwa militarnego, energetycznego czy śledztwa smoleńskiego.

Konfederacja krytycznie o „ustawie inwigilacyjnej”. Wręczono politykom PiS petycję

Jedno z pytań, które zostało skierowane do byłego premiera Polski, Donalda Tuska, dotyczyło umorzenia w 2010 roku kwoty w wysokości 1,2 miliarda złotych rosyjskiej spółce Gazprom. Ta sprawa wywołała duże oburzenie w szeregach obecnej partii rządzącej, która uważa, że „odpuszczenie” tak dużej kwoty najbogatszej firmie na świecie, było po prostu prezentem i oddaniem naprawdę ważnych pieniędzy.

– Chciałabym zadać pytanie: jak to się stało, że wtedy kiedy było bardzo w wysokie bezrobocie, kiedy nie było pieniędzy na 500+, kiedy były bardzo znikome wynagrodzenia, kiedy Polacy pracowali za 3 czy 5 złotych, kiedy wstrzymano regulacje płacowe dla całej budżetówki to równolegle znalazły się środki finansowe w takiej wysokości, aby „dać” je Gazpromowi? – mówiła Anna Kwiecień.

Na konferencji pojawiło się również pytanie dotyczące katastrofy lotniczej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

– 10 kwietnia 2010 roku naród polski doświadczył wielkiego dramatu. W Smoleńsku rozbił się oficjalny, rządowy samolot z delegacją polską na pokładzie. Zginął prezydent i 95 innych osób. Pytanie do Donalda Tuska – dlaczego oddał śledztwo smoleńskie w ręce Rosjan? To co się dzieje dzisiaj – agresja Rosji, barbarzyństwo, czy oddanie śledztwa polskiego w ręce Rosjan nie miało jakichś wcześniejszych zamysłów? – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Bąk.

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości w trakcie konferencji przedstawili również swoje zastrzeżenia do tego jak rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w latach 2007-2015 traktował ziemię radomską.

– Donald Tusk w regionie radomskim nie zrobił niczego. Obiecywała złoty deszcz pieniędzy, a później jak została premierem to nawet jak budowali linię kolejową to nie trafili torami w istniejący tunel i trzeba to było poprawiać. Wstrzymano budowę obwodnicy Radomia na długi czas, bo trzeba było budować w Gdańsku kolej, żeby Tusk mógł wygodnie z lotniska dojeżdżać do Gdańska – przekazał Marek Suski.

Posłowie PiS-u zarzucili byłym rządzącym nieprawidłowości przy prywatyzacji Fabryki Łączników w Radomiu. Skarb Państwa sprzedał fabrykę za 1,5 mln zł mimo, że majątek wyceniony przez syndyka na 40 mln zł.

 – Nie wierzę, że Donald Tusk na nie odpowie. Te 10 pytań to zasadnicza sprawa dotycząca tego, w czyim interesie sprawowano władzę za czasów Donalda Tuska – dodał Marek Suski.

Oto pozostałe pytania do Donalda Tuska przygotowane przez PiS.