Historia Radom i okolice Społeczeństwo

142 lata temu urodziła się Maria Kelles-Krauz

142 lata temu urodziła się Maria Kelles-Krauz (z domu Nynkowska). Była ona polską polityczką socjalistyczną, radną i przewodniczącą Rady Miasta Radomia, działaczką społeczną, niepodległościową i oświatową.

Maria Helena Kelles-Krauz z domu Nynkowska urodziła się 11 czerwca 1882 roku w Radomiu, jako córka Antoniego i Eleonory z Wójcickich. Ukończyła pięć klas gimnazjum rosyjskiego w Radomiu, a następnie Kursy Handlowe dla Kobiet Józefy Siemiradzkiej w Warszawie. W 1901 roku rozpoczęła pracę jako buchalterka w Towarzystwie Rolnym w Radomiu. Zaangażowała się w działalność społeczną i polityczną, stając się członkinią Polskiej Partii Socjalistycznej.

W 1904 roku wyszła za mąż za Stanisława Kelles-Krauza i razem z nim mieszkała w różnych miejscach, w tym w Wiedniu i Krakowie. W czasie pobytu w Krakowie studiowała przyrodę na Uniwersytecie Jagiellońskim jako nadzwyczajna słuchaczka. Działała w Polskiej Partii Socjalno-demokratycznej Galicji i Śląska oraz Komitecie Pomocy Uchodźcom z Królestwa Polskiego.

Po wybuchu I wojny światowej aktywnie uczestniczyła w tworzeniu Polskiej Organizacji Wojskowej i pomagała internowanym legionistom i działaczom niepodległościowym. Była również organizatorką i przewodniczącą Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego w Radomiu.

W okresie międzywojennym, Maria Kelles-Krauz była czołową działaczką Polskiej Partii Socjalistycznej w Radomiu. W 1919 roku została wybrana na Prezesa Rady Miejskiej w Radomiu, stając się pierwszą kobietą w Polsce, która pełniła tę funkcję.

Po wybuchu II wojny światowej, jej mąż został aresztowany, a Maria trudniła się wyrobem mydła w domu. Po zakończeniu wojny wyjechała do Danii, gdzie tłumaczyła literaturę duńską i rosyjską. W 1954 roku wróciła do Polski i osiedliła się w Warszawie.

Maria Kelles-Krauz zmarła 4 września 1969 roku w Warszawie i została pochowana na cmentarzu Powązkowskim. Przez całe życie była aktywną działaczką społeczną, polityczną i oświatową, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii Polski.

Źródło: Wikipedia