O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

18. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Skarżyskie sanktuarium zaprasza

18. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej znajdującego się w skarżyskiej Ostrej Bramie przypada w sobotę 1 lipca. Z tej okazji kustosz sanktuarium zaprasza na uroczystości.

O godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Pasterza Diecezji Radomskiej bp Marka Solarczyka, w intencji dziękczynnej za dar koronacji. Do Bazyliki zostaną uroczyście wprowadzone insygnia papieskie, aby w ten sposób uczcić 10. rocznicę pontyfikatu papieża Franciszka. Modlitwy do Matki Bożej Miłosierdzia, będą również zanosić Zakłady Metalowe Mesko, rozpoczynające obchody 100-lecia istnienia.

Uroczystości wpisują się w 100 rocznicę Skarżyska-Kamiennej, którego patronką jest Matka Boża Miłosierdzia.

Matka Boża Ostrobramska – Matka Boża Miłosierdzia

O godz. 19.00  – koncert organowy z towarzyszeniem fletu. Zagrają znani polscy muzycy: Marek Toporowski i Łukasz Długosz.

Marek Toporowski (19.III.1964 r.) –  organista, klawesynista, kameralista i dyrygent. Koncertuje także na historycznych fortepianach. Profesor zwyczajny. Od 2016 r. pełni funkcję Kierownika Katedry Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Koncertuje w Polsce i za granicą. Nagrał kilkadziesiąt płyt w Polsce, w Niemczech i we Francji. Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe, zbiór eksponowany jest w zabrzańskim „Fortepianarium”.

Łukasz Długosz (22.X.1983 r.) – flecista. Profesor sztuki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire national supérieur de musique et de danse w Paryżu a także na Uniwersytecie Yale w New Haven. Laureat ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywca czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych. Juror ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.

W programie koncertu:

• Jan Sebastian Bach – Preludium I fuga G-dur BWV 541
• Jan S. Bach – Aria
• Léon Boëllmann – Prière à Notre Dame z Suity Gotyckiej
• Michał Lorenc – Ave Maria
• Johannes Donjon – Rossignolet
• Mieczysław Surzyński – Improwizacje “Święty Boże” op. 38
• Giulio Caccicni – Ave Maria
• Theobald Böhm – Polonaisie do Carafa Op.8

Koncert dofinansowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Źródła: radom.gosc.pl / ostrobramska.pl / pl.wikipedia.org / marektoporowski.pl / amuz.gda.pl

Foto: ekai.pl