O tym się mówi Radom i okolice

6MBOT liderem rekrutacji do “Aktywnej Rezerwy”​

Już blisko 20 rezerwistów wstąpiło do tej pory w szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach nowej formy służby – „Aktywnej Rezerwy”. To najlepszy wynik wśród brygad OT w całej Polsce.

Nowa forma służby wojskowej cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród żołnierzy na terenie południowego Mazowsza. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej prowadzi aktywne poszukiwania kandydatów, co skutkuje dużą ilością chętnych rezerwistów do służby w szeregach brygady. W środę, 25 stycznia poszerzyła szeregi Aktywnej Rezerwy o kolejnych ochotników.

Nowa forma służby jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które w przeszłości były związanie z armią, a obecnie w dalszym ciągu chcą służyć, godząc obowiązek wobec ojczyzny z życiem prywatnym i karierą zawodową.

Na chwilę obecną praca, którą wykonuję nie pozwala mi na codzienny czynny udział w służbie. Aktywna rezerwa daje możliwość rozwoju, jednocześnie nie kolidując z pozostałymi obowiązkami – mówi jeden z rezerwistów, który w środę, 25 stycznia wstąpił w szeregi 6MBOT.

W ramach Aktywnej Rezerwy szeregi 6 Mazowieckiej BOT zasilają żołnierze z korpusu szeregowych, nie brakuje również podoficerów i oficerów. W ramach kolejnego naboru do tego rodzaju służby dołączyła również pani kapral:

Wychowuję piętnastomiesięcznego syna, jestem słuchaczem studiów podyplomowych, więc charakter służby w ramach Aktywnej Rezerwy pozwala łączyć wiele aktywności. Jednocześnie jest to dobra odskocznia od codzienności, dająca możliwość spotkania ze współpracownikami i przełożonymi, poszerzania swoich kompetencji, ale również zwiększania aktywności fizycznej – zauważa nowo wcielona.

Żołnierzem „Aktywnej Rezerwy” może zostać każdy, jeśli nie skończył 55 lat lub ma stopień podoficerski albo oficerski i nie skończył 63 lat. Żołnierz pełni wówczas służbę na podstawie powołania na czas nieokreślony.

Jest to służba przeznaczona dla ludzi, którzy mają mniejszą dyspozycyjność niż żołnierze obrony terytorialnej. Żeby być i wypełniać formę tej służby wystarczy nie mniej niż dwa dni na kwartał pojawić się na służbie, a po trzyletnim okresie szkolenia zaliczyć czternastodniowy poligon – wyjaśnia płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i dodaje: – Aktywna Rezerwa poprzez mniejsze zaangażowanie żołnierza w szkoleniu daje możliwość kontynuowania służby przez osoby aktywne zawodowo.

Kolejne wcielenie w ramach Aktywnej Rezerwy odbędzie się w lutym. Rezerwiści mogą kontaktować się z rekruterami w swojej okolicy za pośrednictwem strony internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/  a także zgłaszając się do Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawne WKU) odpowiedniego dla miejsca zamieszkania.