83 lata temu Niemcy rozstrzelali płk. Stanisława Kalabińskiego. Pułkownik piechoty Wojska Polskiego najprawdopodobniej zginął na radomskim Firleju.
Dziś, 15 sierpnia 2024 roku, obchodzimy 83. rocznicę śmierci pułkownika Stanisława Kalabińskiego, zasłużonego żołnierza Wojska Polskiego i kawalera Orderu Virtuti Militari.
Pułkownik Kalabiński, urodzony w Sosnowcu, od sierpnia 1914 roku służył w I Brygadzie Legionów Polskich. Jesienią 1920 roku objął dowództwo 24. pułku piechoty, a w 1930 roku został dowódcą Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza „Grodno”. We wrześniu 1939 roku, podczas kampanii wrześniowej, dowodził 55. Dywizją Piechoty wchodzącą w skład Armii „Kraków”, przemierzając z nią szlak bojowy od Górnego Śląska po Tomaszów Lubelski.
Choć uniknął niewoli, wkrótce po kapitulacji został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie jenieckim Rotenburg, a później przeniesiony do obozu koncentracyjnego Buchenwald. Tam był brutalnie torturowany, gdyż Niemcy próbowali zmusić go do przyznania się do wydania rozkazu rozstrzeliwania cywilów na Górnym Śląsku.
W czerwcu 1941 roku Gestapo przewiozło Kalabińskiego do Radomia, gdzie osadzono go w więzieniu przy ulicy Malczewskiego w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. incydentu stopnickiego.
Incydent ten odnosił się do wydarzeń z 9 września 1939 roku w Stopnicy, gdzie polscy żołnierze ostrzelali autobus przewożący muzyków niemieckiej orkiestry wojskowej, co Niemcy wykorzystali propagandowo, przedstawiając jako atak na bezbronnych cywilów. 15 sierpnia 1941 roku Kalabiński został prawdopodobnie rozstrzelany na Firleju.
15 sierpnia 1941 roku został prawdopodobnie rozstrzelany na Firleju.
Jak informuje radomska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, podczas powojennych ekshumacji na Firleju odnaleziono mogiłę zawierającą szczątki mężczyzny odpowiadające rysopisowi pułkownika. Jednak brak dokumentów i przedmiotów osobistych uniemożliwił jednoznaczną identyfikację. Szczątki te pochowano wraz z innymi ofiarami na Cmentarzu Komunalnym na Firleju. Symboliczny grób pułkownika Kalabińskiego znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Źródło: Wikipedia / IPN Radom / Historia Fandom