• Historia Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Wyróżnione Zdjęcia

  84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości miejskie [+FOTO]

  27 września obchodzone jest święto państwowe ustanowione uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 11 września 1998 r. – Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.

  Polskie Państwo Podziemne powstało w odpowiedzi na agresję hitlerowskich Niemiec 1 września 1939 r., konstytuując się w Warszawie w nocy z  26 na 27 września 1939 r. Posiadało ono tajne struktury cywilne, jak i wojskowe, rychło podporządkowane powstałemu na uchodźstwie Rządowi RP. Jednym z przejawów Polskiego Państwa Podziemnego, działającego w warunkach okupacji niemieckiej i sowieckiej, było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP), która dwa miesiące później została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie – w lutym 1942 r. – w Armię Krajową (AK). Była to największa tego typu organizacja podziemna na obszarze Europy, zajętym przez reżimy totalitarne. Pod koniec 1942 r. AK liczyła około 200 tys. członków.

  27 września jest także dniem szczególnym dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 14 sierpnia 2018 roku, dzień powstania Polskiego Państwa Podziemnego, z uwagi na charakter funkcjonowania Formacji i dziedziczone tradycje, został ustanowiony również świętem Terytorialsów. 

  Miejskie obchody 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się od Mszy św. w kościele garnizonowym. Następnie odbył się przemarsz w asyście orkiestry wojskowej pod pomnik Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Radomsko-Kieleckiego „Jodła”.

  Podczas uroczystości głos zabrał senator Wojciech Skurkiewicz, który przypomniał o ważnej roli jaką pełnią w Siłach Zbrojnych RP żołnierze WOT. Sekretarz Miasta Michał Michalski odczytał list od prezydenta miasta.

  Po apelu poległych i salwie honorowej pod pomnikiem złożono kwiaty.