O tym się mówi Polityka Radom i okolice

Ambasador USA w Radomiu: Polska jest humanitarnym supermocarstwem

Ambasador USA w Radomiu / fot. Adam Szabelak

Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych, wygłosił w Auli Głównej UTH wykład pt. „The U.S. and Poland: today and tomorrow?”. Ambasador USA w Radomiu stwierdził, że „Polska jest humanitarnym supermocarstwem”. 

Mark Brzezinski pełni swą funkcję w Polsce od 22 grudnia 2021 r. Jest zawodowym dyplomatą, politykiem i doktorem prawa. Jest synem jednego z najbardziej wpływowych amerykańskich polityków XX wieku – Zbigniewa Brzezińskiego.

Na początku swojego wystąpienia ambasador odniósł się do jutrzejszego startu radomskiego lotniska.

– Niesamowite jest, że polska infrastruktura tak się modernizuje. Myślę, że to lotnisko jest szansą dla wszystkich młodych ludzi w regionie. Ten kraj wręcz kipi energią i myślę, że otwarcie tego lotniska jest bardzo ważne – stwierdził Mark Brzezinski.

Ambasador zwrócił się także do słuchających go młodych ludzi.

– Ludzie, którzy rozumieją i szanują przeszłość, patrzący w przyszłość, skupieni na rozwoju – to wy, studenci – podkreślił.

Często poruszanym w wystąpieniu tematem była polska pomoc dla Ukrainy.

– My, Amerykanie, dziękujemy Polakom za to, że zareagowaliście tak wspaniale na kryzys na Ukrainie. Polska zdolność do błyskawicznej mobilizacji, w kontekście wojny na Ukrainie, była inspiracją dla świata. Ponownie przedstawiliście Polskę światu. Nadaliście swojemu krajowi tożsamość humanitarnego supermocarstwa. Znam wielu Amerykanów, którzy nie wiedzą zbyt wiele o Polsce, ale potrafią powiedzieć, że Polska jest humanitarnym supermocarstwem ze względu na pomoc jaką udzieliła ukraińskim uchodźcom – mówił Brzezinski.

Dyplomata poruszył także zagadnienie perspektyw Polski na zostanie finansowym i inżynieryjnym hubem.

– Przyszłość ekonomiczna Polski jawi się w jasnych barwach, bo jest ona wspierana przez najbardziej innowacyjne umysły. Polska wciąż jest odkrywana przez firmy z całego świata. Możliwości jej inżynierów, fizyków czy matematyków bez wątpienia są bardzo atrakcyjne, a Polska może stać się finansowym i inżynieryjnym hubem, tak jak teraz jest hubem produkcyjnym – podkreślił ambasador USA w Polsce.