Enea Wytwarzanie Radom i okolice Społeczeństwo

Bieg Tropem Wilczym w Zwoleniu

W Zwoleniu po raz kolejny biegacze oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym. W niedzielę, 5 marca 2023 r. odbyła się XI edycja Biegu Tropem Wilczym – największej imprezy masowej towarzyszącej obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany został przez Fundację Wolność i Demokracja. W Zwoleniu lokalnym organizatorem był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Staropolski oraz Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, patronat objęli Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, powiat zwoleński, Urząd Miasta Zwoleń oraz Nadleśnictwo Zwoleń.

Jak co roku sponsorem była spółka Enea Wytwarzanie, dzięki której bieg miał wyjątkową oprawę organizacyjną, nagrody dla zwycięzców, okolicznościowe koszulki i poczęstunek dla wszystkich.

W Zwoleniu bieg odbył się po raz czwarty, gromadząc rekordową ilość uczestników i kibiców. Rozpoczął się on o godz. 14:30 odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał prof. Marek Wierzbicki z Instytutu Pamięci Narodowej. Obecny na uroczystości poseł Marek Suski skierował do uczestników słowa uznania za ich udział w uczczeniu bohaterskich żołnierzy wyklętych. Potem był już sygnał startu.

Bieg odbył się na dystansie 1 963 metrów będącym symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych oraz na dystansie 5 000 metrów. Start i meta miały miejsce na parkingu przy kościele p.w. Podwyższenia Krzyża.

Mimo trudnych warunków pogodowych i niespodziewanej śnieżycy na trasę wyruszyło w sumie ponad 200 osób. Dzięki obstawie Policji, Pogotowia Ratunkowego i Ochotniczej Straży Pożarnej uczestnicy ukończyli bieg bezpiecznie i bez zakłóceń.

Medale i nagrody wręczali zwycięzcom: poseł Marek Suski, wiceprezes Enei Wytwarzanie Jan Mazurkiewicz oraz Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

źródło: Enea Wytwarzanie